Ολυμπιακός-Περιστέρι

Το Περιστέρι είχε τον απόλυτο έλεγχο για τρία δεκάλεπτα στο ΣΕΦ, προτού ο Ολυμπιακός πατήσει το γκάζι και επικρατήσει 91-83, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β’ φάσης της Stoiximan Basket League.

Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (19π.-5ασ.), Μόουζες Ράιτ (18π.-5ρ.), Σακίλ ΜακΚίσικ (12π.-4ασ.), Μουστάφα Φαλ (10π.-9ρ.), Τόμας Γουόκαπ (10π.-5ρ.-6ασ.) και Άλεκ Πίτερς (10π.), έφεραν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 22-2.

Έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, το Περιστέρι ανέδειξε τους Νικ Χουγκάζ (18π. με 1/1 δίποντο, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (15π.), Στέλιο Πουλιανίτη (12π.) και Ζερμέιν Λοβ (11π.), προτού πέσει στο 16-8, ενώ ο Τζο Ράγκλαντ μοίρασε 9 ασίστ (για 4 λάθη).

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν μπροστά τους το εντός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε (12/4, 21:15) που θα χαρίσει την 5η θέση της regular season της EuroLeague.

Το Περιστέρι, από την πλευρά του, θα δώσει τον δεύτερο αγώνα με τη Βόννη στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του BCL (10/4, 19:30 – “Ανδρέας Παπανδρέου“) και μόνο η νίκη υπάρχει στο λεξιλόγιο των παικτών του Βασίλη Σπανούλη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σπουδαία ποσοστά (50% δίποντο, 52% τρίποντο, 12/14 βολές), ενώ οι γηπεδούχοι υστέρησαν στην περιφέρεια (8/24 προσπάθειες) και στις βολές (17/25).

Ο Ολυμπιακός πήρε το παιχνίδι γιατί βελτιώθηκε σημαντικά στα ριμπάουντ (35-28) και στη δημιουργία (25-17 ασίστ), τη στιγμή που το Περιστέρι αύξησε τα λάθη στο β’ ημίχρονο (συνολικά υπέπεσε σε 16).

Σημειώνεται ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε τον Φιλίπ Πετρούσεβ στην αποστολή, ενώ οι Μιχάλης Λούντζης και Γιώργος Τανούλης δεν χρησιμοποιήθηκαν.

Πετυχαίνοντας πέντε τρίποντα σε λιγότερο από 7,5 λεπτά, το Περιστέρι προηγήθηκε με +9, προτού ο Ολυμπιακός απαντήσει με σερί 11-0 για το 25-23.

Στα πρώτα 30 λεπτά, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε για μία και μοναδική φορά το προβάδισμα στις αρχές της δεύτερης περιόδου και η συνέχεια ανήκε στο Περιστέρι, το οποίο πέτυχε επιμέρους 6-20 σε περίπου 5,5 λεπτά.

Οι παίκτες του Σπανούλη κατέγραψαν εκπληκτικά ποσοστά στο α’ ημίχρονο (11/15 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 6/7 βολές), εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό που είχε 3/10 τρίποντα και 8/12 βολές.

Παράλληλα, έστω και στις λεπτομέρειες, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα, λάθη.

Πρόσωπο του α’ ημιχρόνου ήταν ο αλάνθαστος Χουγκάζ (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα) και πρώτος σκόρερ ο Μήτρου-Λονγκ (13π.), τη στιγμή που οι “ερυθρόλευκοι” δεν ανέδειξαν ούτε έναν διψήφιο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι εξακολουθούσε να έχει πάνω από 50% στο τρίποντο και να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα, ώσπου στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι.

Το 57-67 έγινε 64-67 και 69-67 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, δείγμα της ολικής επιστροφής των “ερυθρόλευκων“. Ως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις, το αουτσάιντερ χάνει σταδιακά έδαφος και το φαβορί φτάνει στη νίκη. Αυτό συνέβη και στο εν λόγω παιχνίδι, χωρίς φυσικά να μειώνεται η πολύ σπουδαία παρουσία των φιλοξενούμενων για 30 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83