Ήταν αναμφίβολα οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των ημιτελικών του Final 4 της Euroleague, ωστόσο είναι σε καταπληκτική κατάσταση αρκετό καιρό τώρα! Σέιν Λάρκιν και Νάντο Ντε Κολό είναι τα “κανόνια” της Εφές και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντίστοιχα, πριν από το ραντεβού στον τελικό της Κυριακής!!

Κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των ομάδων τους, ο 27χρονος Αμερικανός γκαρντ της Εφές και ο 32χρονος Γάλλος της ΤΣΣΚΑ αναμένεται να τραβήξουν ίσως το μεγαλύτερο επιθετικό βάρος και στον μεγάλο τελικό της Κυριακής, με έπαθλο του στέμμα του Πρωταθλητή Ευρώπης.

Οι δύο πρωταγωνιστές των ημιτελικών, δεν έλαμψαν μόνο την Παρασκευή στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα. Ο μεν Λάρκιν έκανε τρομερή σειρά στα playoffs με την Μπαρτσελόνα, ο δε Ντε Κολό από το Game 3 των playoffs με την Μπασκόνια κι έπειτα θυμίζει… “πολυβόλο”!

Ο Σέιν Λάρκιν είχε στην κανονική περίοδο 10,1 πόντους, 11,5 αξιολόγηση και σούταρε με 42,5% από τα 6.75μ.

Στα playoffs και τον ημιτελικό του Final 4, όμως, έδειξε τις ηγετικές του ικανότητες και πήρε την Εφές στις πλάτες του!

Σε αυτούς τους έξι αγώνες, πέντε στα playoffs και τον ημιτελικό με τη Φενέρμπαχτσε, ο Αμερικανός γκαρντ έχει εκτοξεύσει τα νούμερά του στους 21,3 πόντους, 24,3 αξιολόγηση και σουτάρει με περισσότερο από 50% από τα 6.75μ. έχοντας 23/45 προσπάθειες!!!

Ο Νάντο Ντε Κολό από την άλλη, από την ημέρα που πάτησε στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα παίζει ως MVP! Όχι μόνο στο Final 4, γιατί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε στο γήπεδο του Final 4, δύο συνεχόμενους αγώνες με την Μπασκόνια στα playoffs!

Όταν πέτυχε δύο νίκες και προκρίθηκε με 3-1, ρεφάροντας την εντός έδρας ήττα στον δεύτερο αγώνα!

Με αυτά τα δύο ματς των playoffs, ο Νάντο Ντε Κολό έχει στη… Βιτόρια 26 πόντους και 31,3 αξολόγηση σε μέσο όρο!

Έβαλε 28 πόντους στο Game 3, 27 στο Game 4 και 23 στον ημιτελικό του Final 4, 19 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο!

Στην τελευταία τριάδα αγώνων έχει σουτάρει 15/25 δίποντα, 9/16 τρίποντα και 21/22 βολές!

Στην κανονική περίοδο της Euroleague με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο Γάλλος είχε μέσο όρο 14 πόντους και 15,3 αξιολόγηση.