Προμηθέας-Άρης

Με τρίποντο του Αρνόλντας Κουλμπόκα στα 20”, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε 64-61 του Άρη και εδραιώνεται στην οκτάδα της Basket League.

Το κλίμα ήταν βαρύ στην αχαϊκή πόλη, απόρροια του θανάτου του Ανδρέα Μελιγδή, στη μνήμη του οποίου κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από το τζάμπολ.

Το ματς πέρασε σε δεύτερη μοίρα, ενώ η έκβασή του σήμαινε ότι ο Προμηθέας ανέβαινε στο 6-5 την ώρα που ο Άρης έπεφτε στο 5-6.

Ο Κουλμπόκα, παρά τα 1/7 τρίποντα, είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο νεοφερμένος Τζο Τόμασον τον υποστήριξε αρκετά με 8π.-9ρ και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης είχε 7 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, ο Άρης πάλεψε για τη νίκη με τους Βασίλη Τολιόπουλο (15π.), Τζέι Ντι Νότε (13π.), Τσέβεζ Γκούντγουιν (9π.-8ρ.) και Τζος Χάγκινς (9π.-7ασ.).

Η νίκη του Προμηθέα αφιερώθηκε στη μνήμη του Μελιγδή, ενώ ο Γιάννης Χριστόπουλος ασφαλώς δεν θα περίμενε ανήμερα της γιορτής του να δακρύζει μπροστά στην κάμερα της ΕΡΤ

Πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα επεφύλασσε το πρώτο δεκάλεπτο, δείγμα του τι θα επακολουθούσε, ενώ ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς έγραψε το 19-16 με 3/3 βολές.

Από το πρώτο τρίποντο του Τολιόπουλου (14-16) μέχρι το δεύτερο (27-19), μεσολάβησαν σχεδόν 5 αγωνιστικά λεπτά και στο μεταξύ ο Προμηθέας είχε προηγηθεί με 11π.

Έκτοτε, ο Άρης έριξε σταδιακά τη διαφορά και στην τρίτη περίοδο βρισκόταν συνεχώς κοντά στο σκορ, ώσπου στα 02:12 προσπέρασε μετά από αρκετή ώρα (44-45, με τρίποντο του Νότε.

Σε ολόκληρο σχεδόν το τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να φτάνει σε απόσταση ασφαλείας.

Ο Γκούντγουιν ισοφάρισε 61-61 για τον Άρη στα 20”, αλλά ο Κουλμπόκα, που μέχρι τότε είχε 0/6 τρίποντα, έβαλε το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του (64-61 στα 14”), αφού ο Χάγκινς δεν κατάφερε να τον μιμηθεί στα 9”.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61