Μπορεί να ταξίδεψε στα Κανάρια Νησιά δίχως τους Βασιλόπουλο, Σαλούστρο και Μόρισον, όμως το Περιστέρι (2-1) ήταν αξιοπρεπέστατο, επέστρεψε στον αγώνα από το -12 και περιόρισε αρκετά την Τενερίφη (3-0), η οποία επικράτησε, πολύ δύσκολα, με 72-68 για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήρε, σχεδόν, άριστα στην τακτική προσέγγιση του αγώνα, με τον Έλληνα τεχνικό να κάνει σωστή διαχείριση και να στηρίζεται σε εννέα παίκτες. Οι Καράμπελας και Δομπρογιάννης ήταν στην αποστολή, αλλά δίχως να πάρουν χρόνο. Αυτή ήταν, μόλις, η πρώτη ήττα των Περιστεριωτών σε Ελλάδα (5-0) και Ευρώπη (2-1).

”Click” στο ”Santiago Martin Arena” με το φακό του BCL:

Ο Γκρέι διανύει μια ”καυτή” περίοδο και το επιβεβαίωσε, ξανά, σηκώνοντας το βάρος με 26 πόντους (8/14 σουτ, 8/8 βολές), αλλά και 4 λάθη. Στους 13 πόντους έμεινε ο Χάτσερ με 3/12 σουτ (0/6 διπ., 3/6 τριπ.), 4/6 βολές και 3 ασίστ. Όλα τα τρίποντα του Αμερικανού μπήκαν στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα ο αγώνας να γίνει… ντέρμπι. Ο Μόουζες πέτυχε 10 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ, με τους τρεις να είναι οι μόνοι ”διψήφιοι”.

Στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το ρυθμό τους, δέχθηκαν ένα σερί 13-0 μετά το 10′ για το 25-13, απόσταση που φρόντισαν να διαφυλάξουν οι Ισπανοί του Τσους Βιντορέτα. Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι ”κυανοκίτρινοι” είχαν καλύτερη εικόνα έως το φινάλε, όπου παραλίγο να κάνουν τη ζημιά. Με 13 δευτερόλεπτα να υπολείπονται ο Χουέρτας σφράγισε με τρίποντο (71-65) τη μεγάλη νίκη, ενώ νωρίτερα ένα φάουλ της απειρίας του Αγραβάνη διατήρησε τη διαφορά μέσω βολών. Ο Γκρέι μείωσε σε 71-68 και ο Σερμαντίνι διαμόρφωσε το τελικό 72-68, ένα βολικό 4 για το δεύτερο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68