Η Στρασμπούρ νίκησε με 88-86 στην παράταση την Τενερίφη το απόγευμα της Πέμπτης (6/5) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final-8 του Basketball Champions League, στο Νόβγκοροντ της Ρωσίας!

Κόντρα στα προγνωστικά που ήθελαν φαβορί τους Ισπανούς, η Στρασμπούρ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε χαμηλά στο σκορ την Τενερίφη και με κορυφαίο τον Μπράντον Τζέφερσον (κεντρική φωτογραφία) με 22 πόντους και 6 ασίστ, νίκησε 88-86.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 73-73, καθώς ισοφάρισε για την Τενερίφη ο Φλνανδός, Σάσου Σαλίν με 2/2 βολές.

Στην παράταση, οι Γάλλοι έβαλαν τις βολές που έπρεπε, με τον Τζέφερσον να κάνει το 88-83 στα 8 δεύτερα! Ο Χουέρτας (18π.-10 ασίστ) απλά μείωσε στη λήξη με τρίποντο 88-86.

Η Τενερίφη έπαθε “μπλακ άουτ” στο δεύτερο μισό, ειδικά έξω από τα 6,75μ..

Από τα 5/13 του πρώτου ημιχρόνου (44/34) είχε έως και την παράταση 2/9.

Ο Φιτιπάλντο είχε 0/6, ενώ σίγησε και ο Ντούρνεκαμπ (16π., με 4/8) που κράτησε όρθιους τους Ισπανούς στο τέλος της κανονικής διάρκειας, μαζί με τη συμβολή του Γκιόργκι Σερμαντίνι (19π. με 11/12 βολές).

Η Στρασμπούρ έκανε 13-2 επιμέρους σκορ στα τελευταία 6:20 της τρίτης περιόδου και προσπέρασε 57-56 στο δεκάλεπτο.

Στην αρχή του Δ’ η Τενερίφη έμοιαζε να βρίσκει λύσεις, με τους Νρούρνεκαμπ-Χουέρτας και προσπέρασε 65-62, αλλά και πάλι οι Γάλλοι με τη συνδρομή του Ισμαήλ Γουέινραϊτ (19π.)

Ο ΝτεΆντρε Λάνσντοουν πρόσθεσε 11 πόντους για τους νικητές και 10 ο Τσέχος Γιάρομιρ Μπόχατσικ.

Κι όλα αυτά ενώ ο πρώτος σκόρερ των Γάλλων στη διοργάνωση, Μπόνζι Κόλσον (μ.ο. 19,1π.) έμεινε στους 8 πόντους με 4/14 προσπάθειες!

Άλλους 16 πόντους για την Τενερίφη πέτυχε ο Σάντι Γιούστα, αλλά οι 14 εξ αυτών ήταν στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-34, 56-57, 73-73 (κ.α.) (παρ.)
Δείτε τα highlights του αγώνα ΕΔΩ

Στα ημιτελικά, η Στρασμπούρ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Χάποελ Χολόν-Μπούργκος.