Η ουραγός Άλμπα Βερολίνου πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις ως τώρα στη EuroLeague, αφού επικράτησε 85-84 της Μπασκόνια.

Δεύτερη νίκη για τη γερμανική ομάδα, η οποία μέχρι πρότινος μετρούσε 12 σερί ήττες, πρώτη απώλεια για τη βασκική, έπειτα από έξι διαδοχικές επιτυχίες.

Στο 5-12 ανέβηκε η Άλμπα των Τζέιλεν Σμιθ (18π.), Ταμίρ Μπλατ (11π.-9ασ.), Μάοντο Λο (11π.), Λούις Ολίντε (11π.-7ρ.), Γιοχάνες Τίμαν (10π.-6ρ.)., στο 11-6 έπεσε η Μπασκόνια των Πιέρια Χένρι (19π.-5ρ.-5ασ.), Μάρκους Χάουαρντ (17π.), Ντάριους Τόμπσον (15π.-5ασ.), Ρόκας Γκιεντράιτις (10π.-6ρ.).

Αρκετές λύσεις στην επίθεση βρήκε η Άλμπα στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, ενώ και στην άμυνα δεν υστέρησε για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια κάλυψε γρήγορα το -7, προηγήθηκε 32-31 και έδειχνε ικανή να πάρει τα ηνία, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Η γερμανική ομάδα εξακολουθούσε να σκοράρει συνεχώς, όπως μαρτυρούν οι 54 πόντοι που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο (από 27 σε κάθε δεκάλεπτο).

Ουδεμία στιγμή δεν έχασε το προβάδισμα η Άλμπα στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας μάλιστα δύο φορές έως το +12 και βάζοντας τις βάσεις για μία σπουδαία νίκη.

Η Μπασκόνια βρέθηκε στο -10 στα 8′ πριν από τη λήξη, αλλά ο Τόμπσον την επανέφερε σε τροχιά θετικού αποτελέσματος και ο Κοστέλο με τρίποντο έγραψε το 11-0 σερί στα 05:12 για το 80-81.

Θα περίμενε κανείς ότι η ουραγός Άλμπα θα έριχνε λευκή πετσέτα, αλλά όχι! Ο Λο έγραψε το 85-84 με 02:05 στο ρολόι. Το ματς είχε πολύ ψωμί ακόμα, όμως, καλάθι δεν μπήκε!

Ο Σμιθ έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς (άστοχο τρίποντο στα 8”) και στη συνέχεια οι Χάουαρντ και Κοστέλο δεν κατάφεραν να γίνουν ήρωες για την Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 54-48, 77-67, 85-84