O Άρης midea έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο φέτος και το απόγευμα της Δευτέρας έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού AKTOR νικώντας τον με 73-70 στο ΟΑΚΑ!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη που ερχόταν από την επική νίκη επί της Ουλμ στο EuroCup, έκανε μια… ακόμα επικότερη σε ένα γήπεδο και απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε να τον νικήσει… 27 χρόνια στο ΟΑΚΑ!

Από  τις 25 Ιανουαρίου 1997 είχε να νικήσει τους “πράσινους” στην έδρα τους ο Άρης, όταν με προπονητή τον Λευτέρη Σούμποτιτς και κορυφαίους τους Παναγιώτη Λιαδέλη (20π.) και Μάριο Μπόνι (17π.) είχε νικήσει 79-77.

Κι αυτή ήταν η μόνη εκτός έδρας νίκη του Άρη σε 40 αγώνες με τον Παναθηναϊκό γηπεδούχο από το 1992-93 που υπάρχει το επαγγελματικό Πρωτάθλημα!

27 χρόνια μετά, ήταν ο Τολιόπουλος της Δ΄περιόδου (12π., με 4 τρίποντα), ήταν η άμυνα της ομάδας του Καστρίτη, ο x factor Καλόγηρος που έγραψαν την ιστορία για τη 10η νίκη του, σε 17 αγώνες πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα ενώ αγωνίστηκε χωρίς τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Ιωάννη Παπαπέτρου και Ματίας Λεσόρ.

Ασφαλώς παίζουν ρόλο οι απουσίες, αλλά για τέτοια ομάδα, με τόσο βάθος και ποιότητα, δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία.

Άργησε να μπει στο πνεύμα του αγώνα, βρέθηκε στο -19, αλλά όταν πέρασε στο +8, πιθανόν θεώρησε ότι όλα τέλειωσαν! Αλλά εκεί, άρχισε ο Τολιόπουλος με τον Καλόγηρο παίκτη κλειδί στην άμυνα.

Για τα highlights του αγώνα, δείτε ΕΔΩ

Έχοντας χτίσει χαρακτήρα φέτος με τις διπλές του υποχρεώσεις, ο Άρης βασίστηκε στα καλά στοιχεία που δείχνει φέτος και με κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη εμφάνιση και νίκη επί της Ουλμ, συνέχισε στο ίδιο πνεύμα.

Με την άμυνά του δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να βρει σκορ και ρυθμό, έλεγξε το ριμπάουντ, ανανέωσε επιθέσεις και χτυπώντας, αρχικά στη ρακέτα πήρε τα ηνία του αγώνα από νωρίς.

Ο Παναθηναϊκός είχε 3/11 σουτ και 6 λάθη στην Α’ περίοδο κι ως εκ του φυσιολογικού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-25!

Ο Τζόναθαν Σταρκ έδωσε στον Άρη σκορ από την περίμετρο με οκτώ σερί πόντους, κι η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους, 29-10 για τον Άρη στην αρχή της Β’ περιόδου!

Ο Καστρίτης είχε χρησιμοποιήσει ήδη 9 παίκτες στα πρώτα 6,5 λεπτά του αγώνα, όταν ο Αταμάν άρχισε να αλλάζει την πρώτη του πεντάδα, για να βρει φρεσκάδα.

Ο Αντετοκούνμπο με τον Καλαϊτζάκη έδωσαν στους “πράσινους” την ενέργεια στην άμυνα, για να αποτρέψουν την ευχέρεια του αντιπάλου τους στο σκορ στο β’ δεκάλεπτο.

Κι έπειτα από τα καλάθια των Χάρελ (10π. στο ημίχρονο)-Μπλούμπεργκς για το 21-38, ο Παναθηναϊκός έκανε 13-1 στα τελευταία 5:20 για να μειώσει στο ημίχρονο 34-39.

Η ομάδα του Αταμάν άρχισε με 8-0 την Γ’ περίοδο για να πάρει το προβάδισμα 42-39, πριν ακολουθήσουν τα πρώτα καλάθια στον αγώνα, πρώτα του Μποχωρίδη (42-42) και μετά του Τολιόπουλου (45-45) που ήταν 24 λεπτά άποντος!

Στη Γ’ περίοδο, ο Άρης βρήκε δύσκολα σκορ, συνολικά 12 πόντους, και μετά τα τρίποντα των γκαρντ, ήταν οι 4 σερί πόντοι του Σλαφτσάκη που τον κράτησαν, όταν με τον Σλούκα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +8, 57-49 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 57-51.

Ήταν μια περίοδος που ο Μήτογλου (1π. στο ημίχρονο) πέτυχε 8 πόντους, οι “πράσινοι” πήγαν στο ζωγραφιστό, και τελείωσαν το δεκάλεπτο με πολύ κοντό σχήμα, με τον Μήτογλου σέντερ και τέσσερα γκαρντ.

Οι “κίτρινοι” επιβεβαίωσαν το μέταλλο από το οποίο είναι δομημένοι φέτος, αφού άντεξαν στην επιστροφή του Παναθηναϊκού και με διαρκές rotation, πολυφωνία, δίχως να αλλάξει η απόδοσή τους, πέρασαν πάλι μπροστά με 58-57 στο 32′.

Με τον Καλόγηρο να έχει τρία κλεψίματα, η άμυνα του Άρη έβγαζε πάλι τη συνήθη της αποτελεσματικότητα βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό, που στο 33′ είδε τον Αντετοκούνμπο να χρεώνεται με τέταρτο φάουλ.

Με 10-0 σερί, από τον Τολιόπουλο και τους Καλόγηρο-Σανόγκο, ο Άρης έφυγε με έξι πόντους 68-62 στο τελευταίο δίλεπτο. Κι ακόμα καλύτερα νέα για τους φιλοξενούμενους, ότι ο Αντετοκούνμπο είχε φύγει με 5 φάουλ!

Το επιμέρους σκορ έγραφε 17-5 σε 8 λεπτά αγώνα στο τελευταίο 10άλεπτο, θυμίζοντας την Α’ περίοδο. Το τάιμ άουτ του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε κάτι, κι ο Τολιόπουλος συνέχισε το εκρηκτικό του τελευταίο δεκάλεπτο με νέο τρίποντο για το +9, 71-62 με 83 δεύτερα για το τέλος!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε “αγώνα-δρόμου” στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μείωσε 70-73 με βολές του Κέντρικ Ναν στα 17” και στα 6,4 δεύτερα, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Καλαϊτζάκη, σε μαρκάρισμα του Μπάνκστον, σε μια ακόμα αποφασιστικής σημασίας άμυνα των φιλοξενούμενων!

Ο Άρης έκανε παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά, ο Παναθηναϊκός πήρε τάιμ άουτ, έβγαλε την τελευταία επίθεση αλλά το τρίποντο του Καλαϊτζάκη δεν βρήκε στόχο, κι ο Άρης πανηγύρισε την ιστορική νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73