Τεράστιο διπλό πέτυχε στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός με 80-77 επί της Αρμάνι στη 12η αγωνιστική της Euroleague το βράδυ της Πέμπτης !

Με καταπληκτική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 50 πόντους και επέστρεψε από διαφορές και κυρίως, από μια εικόνα που ήταν εναντίον του.

Για 38:48 ο Παναθηναϊκός  ακολουθούσε στο σκορ, όμως στο τέλος, βρήκε το καθαρό μυαλό και τις λύσεις για να φύγει με τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη στη σεζόν.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς (16π), ο Ντίνος Μήτογλου (14π.) και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (14π.) ήταν οι θεμελιωτές της νίκης σε διάρκεια αλλά και στα καθοριστικά σημεία του αγώνα.

Με δύο τρίποντα, ο Νέντοβιτς και ο Παπαπέτρου έδωσαν το πρώτο προβάδισμα 75-76 για τον Παναθηναϊκό, με 1:12 για τη λήξη, ο Παπαγιάννης έγραψε το 77-78 κι ο Παπαπέτρου το 77-80 στα 3,4 δεύτερα για τη νίκη!

Η Αρμάνι προηγήθηκε 42-30 στο ημίχρονο, έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα με την άμυνά της, όμως η ελληνική ομάδα έβγαλε άλλο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο.

Κυρίως μαχητικότητα σε όλες τις πλευρές του γηπέδου, δεν απογοητεύτηκε όταν κι άλλες παράμετροι του αγώνα ήταν εναντίον της και έμεινε μέσα στο ματς, μέχρι… που το κέρδισε!

Μια νίκη, που δίνει νέα πνοή στον Παναθηναϊκό, που μπορεί να αντιμετωπίσει πιο αισιόδοξα τη συνέχεια και με μεγαλύτερη φιλοδοξία κι αυτοπεποίθηση μετά το αποψινό αποτέλεσμα!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80