Η Βενέτσια πραγματοποίησε ασύλληπτη εμφάνιση στο Game 7 της Βενετίας και κατέκτησε για τέταρτη φορά την Lega Basket Serie A, ”διαλύοντας” την Ντιναμό Σάσαρι με 87-61 και τον Μάικ Μπράμος να αναδεικνύεται δίκαια σε MVP του ματς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν, εξαρχής, τις προθέσεις τους ”πνίγοντας” αμυντικά τους παίκτες του Τζιανμάρκο Ποτσέκο. Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά άρχιζε να ξεφεύγει, με τον Χέινς να δείχνει τον δρόμο και τον ”καυτό” Μάικ Μπράμος να παίρνει τη… σκυτάλη!

Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ/φόργουορντ ”έραβε και έλυνε” σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας το έναυσμα στην ομάδα του Βάλτερ Ντε Ραφαέλε να ξεφύγει για τα καλά από τα… μάτια του συλλόγου από την Σαρδηνία.

Το 67-47 του τρίτου δεκαλέπτου έβαλε τέλος στο ερώτημα για τον διάδοχο της Αρμάνι Μιλάνο στην κορυφής της Ιταλίας, με τον Μπράμο να σταματά στους 22 πόντους (2-3 διπ., 5-8 τριπ., 3-3 βολές), τα 6 ριμπάουντ και να κάνει πολλή δουλειά σε 27 λεπτά!

Τελικό σκορ 87-61, παρ’ ότι η διαφορά άγγιξε το +25, και ξέφρενα πανηγύρια στο κατάμεστο Taliercio της Βενετίας!

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-30, 69-47, 87-61

Η στατιστική απεικόνιση του αγώνα:

Βενέτσια – Σάσαρι 4-3 (Game 1: 72-70), (Game 2: 66-80), (Game 3: 76-73), (Game 4: 88-95), (Game 5: 78-65), (Game 6: 77-87), (Game 7: 87-61)