Πριν από δύο μέρες έχασε με 76-43 στο Game 1, αλλά η Ζαλγκίρις Κάουνας, όχι απλά δεν σκιάχτηκε, μα επέστρεψε την Πέμπτη (18/4) και με εμφάνιση-θαύμα υποχρέωσε τη Φενέρμπαχτσε στην πρώτη φετινή της εντός έδρας ήττα έπειτα από 16 σερί νίκες, με 82-80.

Φαίνεται πως το σερί 6-0 της Ζαλγκίρις στο τέλος της κανονικής περιόδου δεν ήταν η μοναδική έκπληξη που μας επιφύλασσε η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Απέναντι στην αήττητη φέτος στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, η οποία τα τέσσερα τελευταία χρόνια έχει σε playoffs 12-1 και επίσης δεν είχε χάσει εντός, οι απίθανοι Λιθουανοί έκαναν ένα παιχνίδι βγαλμένο από τα πιο τρελά τους όνειρα.

Το κλειδί στο πρώτο μέρος ήταν η ευστοχία τους στα τρίποντα, αφού με 6/10 ανάγκασαν την κλειστή άμυνα της Φενέχμπαχτσε να απλωθεί και τότε έκαναν τη ζημιά από μέσα.

Με κορυφαίο τον Εντγκάρας Ουλανόβας η Ζαλγκίρις είχε 24/34 δίποντα και προηγήθηκε με 46-39 στο ημίχρονο. Έφτασε δε, στο +17, 73-56 πριν εκπνεύσει η τρίτη περίοδος δείχνοντας ότι πάνε για μια ιστορική επιτυχία.

Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε, το κοινό δεν την εγκατέλειψε ποτέ και άσκησε αφόρητη πίεση στη Ζαλγκίρις. Οι Λιθουανοί έκαναν 6 λάθη στην τελευταία περίοδο ενώ στα πρώτα 30 λεπτά είχαν μόλις επτά, ενώ στα τελευταία 2:23 του αγώνα είχαν 1/6 βολές, ενώ νωρίτερα, είχαν 15/15!

Ο Σλούκας με τον Βέσελι ροκάνισαν τη διαφορά και ο Ντατόμε ισοφάρισε 80-80 στα 39 δεύτερα για το τέλος! Ο Ουλανόβας έκανε το 82-80 στα 29 δευτερόλεπτα σε μια υποδειγματική επίθεση της Ζαλγκίρις με υπομονή και μέσα από το ζωγραφιστό. Στα 4 δευτερόλεπτα ο Γκούντουριτς έκανε ένα πλαϊνό βήμα πριν σουτάρει για το τρίποντο της νίκης, όμως πάτησε την τελική γραμμή!

Ο Βέστερμαν έχασε ένα ζευγάρι βολών και στην εκπνοή υπό πίεση από τα πλάγια και απόσταση εννέα μέτρων, ο Τζίτζι Ντατόμε έστειλε την μπάλα στη στεφάνη!

Η σειρά πάει πλέον στην καυτή Zalgirio Arena που φοράει τα γιορτινά της για τα δύο επόμενα παιχνίδια όπου η Ζαλγκίρις θα επιδιώξει το επόμενό της θαύμα!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 58-73, 80-82