Νιγηρία

Η Νιγηρία επικράτησε εύκολα της Ακτής Ελεφαντοστού με 83-66 και το Ιράν νίκησε μετά χιλίων κόπων και βασάνων την Ανγκόλα με 71-62, στην πρώτη αγωνιστική των θέσεων κατάταξης.

Η Νιγηρία τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μισό του αγώνα, καθώς η Ακτή Ελεφαντοστού δεν της επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +6 (24-18), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι Ιβοριανοί αντέδρασαν.

Μάλιστα, με τον Ντίον Τόμπσον (18 π.) να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, η Ακτή Ελεφαντοστού πέρασε και μπροστά στο σκορ (30-31), αλλά τελικά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τη Νιγηρία να έχει το προβάδισμα (37-35).

Μέχρι εκείνο το σημείο η Ακτή Ελεφαντοστού μέσα από την πολύ καλή της άμυνα και την ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτες του Πάολο Ποβιά μπόρεσαν να αιφνιδιάσουν τη Νιγηρία, ωστόσο η συνέχεια δνε ήταν η ίδια.

Η ομάδα του Αλξάντερ Νουόα βρήκε τα πατήματά της στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει αυτή τα ηνία της αναμέτρησης, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ.

Η διαφορά ξέφυγε απότομα, καθώς η Ακτή Ελεφαντοστού σημείωσε μόλις 3 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Έτσι η Νιγηρία ανέβασε την απόδοσή της και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Νιγηριανούς να είναι μπροστά με 17 πόντους (63-46) και ουσιαστικά στην τελευταία διαδικαστική περίοδο, η ομάδα του Νουόα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 83-66.

Κορυφαίος της Νιγηρίας ήταν ο Αλ Φαρούκ Αμίνου με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από κοντά ήταν και ο Νάμντι Βινσέντ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 37-35, 63-46, 83-66

Δείτε τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ανγκόλα – Ιράν 62-71: Με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο το Ιράν

Ιράν

Σε ένα παιχνίδι, ντέρμπι, οι δύο ομάδες πάλεψαν πολύ στο παρκέ για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το Ιράν βρέθηκε να προηγείται στη λήξη της πρώτης περιόδου (17-19), αλλά η Ανγκόλα αντέδρασε στη δεύτερη, παίρνοντας το προβάδισμα (20-19), αλλά χωρίς να μπορεί να χτίσει διαφορά πάνω του.

Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους Ανγκολέζους να είναι μπροστά με έναν πόντο (29-28), με τη συνέχεια να υπόσχεται ένα σκληρό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μάχονται για τη νίκη.

Έτσι έγινε, καθώς η τρίτη περίοδος είχε την ίδια εικόνα με τις προηγούμενες δύο, αλλά το Ιράν ήταν αυτό που ξεχώρισε στις λεπτομέρειες και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 45-48 στη λήξη της.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σχαχιντάμπ εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να το αυξήσει.

Τελικά, το Ιράν ήταν αυτό που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, με 62-71 και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Κορυφαίος για το Ιράν ήταν ο Νικ Καχραχμπάτι με 21 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Χαντάντι με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-28, 45-48, 62-71