Εύκολο έργο είχε η Γερμανία κόντρα στην Σενεγάλη, καθώς την κέρδισε με 89-78, ενώ ντέρμπι ήταν το Τουρκία – Μαυροβούνιο, με την ομάδα του Σαρίτσα να παίρνει τελικά τη νίκη με 79-74.

Η Τουρκία μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση και έτσι το Μαυροβούνιο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο με ένα +10 (16-26).

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν η ίδια, καθώς η Τουρκία αντέδρασε και με τους ΓουίλμπεκινΟσμάν κατάφερε να μπει και πάλι στην εξίσωση του παιχνιδιού.

Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, η Τουρκία βρισκόταν πίσω στο σκορ (49-58), αλλά στην τέταρτη η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα γύρισε τούμπα την αναμέτρηση.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν, πήρε την μπαγκέτα του (13 ασίστ) και ο Τσεντί Οσμάν ήταν το πρώτο βιολί της επίθεσης των Τούρκων (19 πόντοι).

Τελικά, η Τουρκία επικράτησε με 79-74 και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 32-37, 49-58, 79-74

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Γερμανία – Σενεγάλη 89-78: Άνετα τα “πάντσερ” με μαέστρο τον Σρέντερ

Σρέντερ

Η Γερμανία δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Σενεγάλη, αλλά την κέρδισε με 89-78, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ντένις Σρέντερ, ο οποίος σημείωσε double-double με 24 πόντους και 12 ασίστ.

Για ένα ημίχρονο η Σενεγάλη έβαλε δύσκολα στη Γερμανία, καθώς το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο 36-37, με την ομάδα του Νουόρα να έχει βραχεία κεφαλή.

Στην επανάληψη όμως, τα “πάντσερ” κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να γυρίσουν ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Έτσι, με τον Σρέντερ να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Σενεγάλης, η Γερμανία κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 36-37, 66-60, 89-78.