Νέα Ζηλανδία

Η Νέα Ζηλανδία πήρε τη νίκη σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι κόντρα στην Τουρκία (101-102) με καλάθι του Ισαάκ Φότου στα 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ενώ και η Γερμανία νίκησε τον Καναδά (82-76) σε μία εξίσου συναρπαστική αναμέτρηση.

Η Νέα Ζηλανδία μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μπόρεσε να πάρει διαφορά 5 πόντων στα πρώτα τέσσερα λεπτά (8-13).

Ωστόσο, η Τουρκία αντέδρασε στη συνέχεια και ήταν αυτή που χαμογέλασε στη λήξη του δεκαλέπτου, καθώς προηγούταν με 31-26.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τη Νέα Ζηλανδία να μένει κοντά στο σκορ και την Τουρκία να προσπαθεί να επιβληθεί, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει, μιας και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 53-50.

Η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα, με μπροστάρηδες τους Τσεντί Οσμάν (32 π.) και Μελίχ Μαχμούτογλου (27 π.) συνέχισε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο (77-74) έδειχνε ικανή να πάρει και το ροζ φύλλο αγώνα.

Ωστόσο, οι Νεοζηλανδοί δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, καθώς στην τέταρτη περίοδο πήραν το προβάδισμα (77-79) και στη συνέχεια πήραν διαφορά πέντε πόντων (85-90), αλλά και πάλι η Τουρκία επέστρεψε.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε… ροντέο με την Τουρκία να είναι μπροστά στο σκορ 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά η Νεά Ζηλανδία με ένα hook του Ισαάκ Φοτού (17 π.), πέρασε μπροστά με 101-102 και τελικά πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 53-50, 77-74, 101-102

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Γερμανία – Καναδάς 82-76: Με… κεφάτο Σρέντερ τα “πάντσερ”

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο θα έκρινε μόνο την τελική βαθμολογία των δύο ομάδων, Γερμανία και Καναδάς απέδωσαν καλό μπάσκετ από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η έναρξη του παιχνιδιού βρήκε τους Γερμανούς να πατούν καλύτερα στο παρκέ και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων(17-12) και να μαπίνουν στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ίδια διάθεση.

Εκεί, ο Καναδάς προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε εν μέρη, μειώνοντας στην ανάπαυλα σε 36-33.

Στην επανάληψη η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη με τις δύο ομάδες τελικά να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με σορ ισόπαλο στο 56-56.

Με τον Ντένις Σρέντερ να έχει κέφια, οι Γερμανοί έκαναν ένα σερί 7-0, παίρνοντας για τα καλή τα ηνία του αγώνα, τα οποία και δεν έχασαν μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Ο Σρέντερ ήταν ο καλύτερος παίκτης των “πάντσερ” με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Μαξιμίλιαν Κλέμπερ με 20. Για τους Καναδούς ξεχώρισαν οι δύο πρώην παίκτες του Ολυμπιακού, Κάιλ Γουίλτζερ (18 π.) και Κεμ Μπιρτς (15 π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-33, 56-56, 82-76