Νιγηρία

Σπουδαίες νίκες πέτυχαν η Νιγηρία και το Ιράν, κόντρα σε Κίνα (73-86) και Φιλιππίνες (95-75) αντίστοιχα και αμφότερες προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020.

Η Κίνα ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα κόντρα στους Νιγηριανούς και κατάφερε να τελειώσει την πρώτη περίοδο στο +2 (21-19).

Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη, με τη Νιγηρία να μπαίνει καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης, έξι λεπτά πριν από την ανάπαυλα (25-27).

Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +4 (31-35) για τη Νιγηρία, με τους παίκτες του Νουόρα να μπαίνουν στην επανάληψη με την ίδια συγκέντρωση με σκοπό να τελειώσουν με την υπόθεση νίκη.

Με τον Οκότζι να είναι για ακόμη έναν αγώνα ο παίκτης-κλειδί της Νιγηρίας, καθώς ο γκαρντ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς σημείωσε 19 πόντους, η ομάδα του Νουόρα κατάφερε να αυξήσει την υπέρ της διαφορά και να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +9 (51-60).

Για την Κίνα, οι προσπάθειες των Γι Γιανλιάν (27 π.) και Σουό Φανγκ (19 π.) δεν ήταν αρκετές, καθώς η Νιγηρία βρήκε τις απαραίτητες απαντήσεις στο σκοράρισμά τους και εν τέλη κατάφερε να πάρει τη νίκη (73-86) και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Έτσι, η Κίνα θα διεκδικήσει την παρουσία της στην Ιαπωνία το καλοκαίρι του 2020 μέσω του προολυμπιακού τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-35, 51-60, 73-86

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ιράν – Φιλιππίνες 95-75: Εύκολα στο Τόκιο το Ιράν!

Το Ιράν είχε εύκολο έργο κόντρα στις Φιλιππίνες και κατέκτησε την άνετη νίκη με 95-75, έχοντας τον Χαμέντ Χαντάντι σε εξαιρετική μέρα με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την έναρξη της αναμέτρησης οι Ιρανοί έδειξαν τις διαθέσεις τους, καθώς μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (30-24).

Η συνέχεια τους ανήκε ολοκληρωτικά, καθώς οι Φιλιππίνες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Το ημίχρονο τελείωσε με το Ιράν να είναι μπροστά με 14 πόντους (48-34) και τις Φιλιππίνες να έχουν ουσιαστικά αποδεχθεί την ήττα τους.

Η διαφορά ανέβηκε σημαντικά στην τρίτη περίοδο (75-50), με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τελικά, το Ιράν πήρε τη νίκη με 95-75 και πανηγύρισε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού η Κίνα έχασε από τη Νιγηρία.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 48-34, 75-50, 95-75