Η Νέα Ζηλανδία νίκησε πάρα πολύ εύκολα την Ιαπωνία (111-81), η οποία έπαιξε χωρίς τον Ρούι Χατσιμούρα, ενώ και ο Καναδάς είχε εύκολη ημέρα κόντρα στην Ιορδανία (126-71) πετυχαίνοντας ένα απίστευτο ρεκόρ τριπόντων (24/44)!

Νέα Ζηλανδία και Ιαπωνία μπήκαν στο παρκέ για να παίξουν και να ευχαριστηθούν μπάσκετ, καθώς η πρώτη περίοδος ήταν αναγνωριστική και σε up tempo.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι στο 29-29, με τους Νεοζηλανδούς ωστόσο, να… πατούν καλύτερα στο γήπεδο.

Η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά στην ομάδα του Πολ Ενάρε, η οποία παίζοντας εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματική επίθεση, πήρε τα ηνία του αγώνα (55-39 στο ημίχρονο), τα οποία δεν τα έχασε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα highlights του MVP Φοτού:

Η επανάληψη κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με τη Νέα Ζηλανδία να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι και να ανεβάζει την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +38 (107-69) και τελικά να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 111-81.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 55-39, 82-61, 111-81

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Καναδάς – Ιορδανία 126-71: Ρεκόρ τριπόντων, με 24, ο Καναδάς!

Ο Κανάδας σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, καθώς επικράτησε με 126-71 της Ιορδανίας, με τον MVP του αγώνα Κάιλ Γουίλτζερ (29 πόντους, 7/9 τρίποντα) να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά το σύνολο του Νικ Νερς δεν στάθηκε σε έναν παίκτη.

Από την αρχή του αγώνα οι Καναδοί έδειξαν ότι θέλουν να τρέξουν και να παίξουν γρήγορο μπάσκετ.

Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Νικ Νερς να είναι μπροστά με 18 πόντους (31-13) με τον Κόρι Τζόζεφ να πετυχαίνει ένα φοβερό buzzer beater από το κέντρο του γηπέδου.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τον Καναδά να συνεχίζει να… πυροβολεί πίσω από την γραμμή των 6.75 μ. και έφτασε την υπέρ της διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +28 (63-35), στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε, με τον Καναδά να παίζει εξαιρετικά και να μην σταματά να σημειώνει τρίποντα.

Τελικά, η ομάδα του Νικ Νερς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (126-71), έχοντας τρομερό ποσοστό στα τρίποντα, καθώς σημείωσε 24 σε 44 προσπάθειες (54.5%).

Έτσι, ο Καναδάς σημείωσε ένα απίθανο ρεκόρ ρεκόρ, αφήνοντας πίσω του εκείνο της Dream Team, το 1994, όταν είχε σημειώσει 19 τρίποντα με το Πουέρτο Ρίκο και τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 63-35, 99-50, 126-71