Πολύ σκληρός για να “πεθάνει” εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι όπου νίκησε με 95-88 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ τη Μ. Πέμπτη και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των playoffs της EuroLeague!

Πλέον όλα θα κριθούν για την πρόκριση στο Final-4 στο ΟΑΚΑ, την Τρίτη ή την Τετάρτη που έρχονται, ανάλογα με το πότε θα το ορίσει η EuroLeague, με πιο πιθανή ημερομηνία, την Τρίτη 7 Μαΐου.

Ο Κέντρικ Ναν πέτυχε 27 πόντους, ο Κώστας Σλούκας ήταν συγκλονιστικός με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 17 πόντους- 7 ριμπάουντ είχε ο Ματίας Λεσόρ και 13 πόντους πέτυχε ο Μήτογλου.

Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε μόλις 38 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο στη Μακάμπι, μετά τους 50 που πέτυχε στο πρώτο μέρος.

Ο Κώστας Σλούκας, ήταν ο παίκτης κλειδί στην τελευταία περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -7, 82-75, για να νικήσει με 95-88, με 20-6 στο φινάλε!

Με τον Κέντρικ Ναν να δίνει το στίγμα του από την αρχή και τον Κώστα Σλούκα να αρχίζει στην πεντάδα και να είναι σε εκ διαμέτρου αντίθετη κατάσταση, από το προηγούμενο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 20-12 μετά από 6 λεπτά αγώνα.

Είχε 6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές σε ένα άριστο ξεκίνημα, μόνο που στη συνέχεια δεν έδρεψε καρπούς, λόγω της άμυνάς του.

Με το δίδυμο Μπλατ-Ντιμπαρτολομέο, η Μακάμπι απάντησε και προσπέρασε 29-26 στο δεκάλεπτο με οκτώ σερί πόντους του δεύτερου.

Το “γαϊτανάκι” της επίθεσης συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το πρόβλημα ήταν ότι η άμυνα της ομάδας του Αταμάν δεν έβαλε δύσκολα στη Μακάμπι.

Κι είναι ενδεικτική η διαφορά με 10-0 πόντους από λάθη αντιπάλου, αφού στο πρώτο 20άλεπτο η Μακάμπι δεν είχε ούτε ένα λάθος. Σε δείγμα της καλής της λειτουργίας της, από τη μια πλευρά, αλλά και σε δείγμα της χαλαρής προσπάθειας των “πράσινων” να τη βγάλουν από τη “ζώνη ευκολίας” κατά το κοινώς λεγόμενο.

Τουλάχιστον ο Κέντρικ Ναν συνέχισε “ζεστός”, έκλεισε με τρίποντο και 16 πόντους το ημίχρονο, μειώνοντας στο 50-49, αλλά ήταν εμφανές τι έπρεπε να αλλάξει η ελληνική ομάδα στο υπόλοιπο μισό της αναμέτρησης.

Κι είναι γεγονός ότι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση και κυρίως, ήταν αποτελεσματικός στην άμυνά του.

Για αυτό κέρδισε το τρίτο δεκάλεπτο, με 25-19 επιμέρους, που θα ήταν ακόμα πιο αποτελεσματικό εάν δεν έβρισκαν οι Ισραηλινοί μακρινά σουτ, κυρίως με τον Μπλατ και τον Κόλσον.

Το 66-65 στα 2:50 για τα 30′ μετατράπηκε σε 69-74 στη λήξη της περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει ακόμα καλύτερα από μακριά, να δείχνει πιο ενεργητικός στην άμυνα και τους παίκτες του να πηγαίνουν πρώτοι στις διεκδικούμενες μπάλες.

Σε 1,5 λεπτό, όμως, στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι άρχισε με 9-0 για το 78-74, δημιουργώντας άλλες συνθήκες στο παιχνίδι, κι ενώ ο Ναν, χρεώθηκε με 4ο φάουλ!

Το κακό όμως είναι ότι μέσα σε μόλις 3:33 αγώνα στο τέλος, ο Παναθηναϊκός επέτρεψε 13-1 επιμέρους σκορ στην ομάδα του Κάτας που βρέθηκε στο +7, 82-75, σε ένα σημείο που η ελληνική ομάδα έδειχνε να χάνει τελείως τη συγκέντρωσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Κι είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί, -παρά 2- όσους πόντους δέχτηκε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, στο μισό του τελευταίου που ήταν και το αποφασιστικό.

Τα τρίποντα Παπαπέτρου και Ναν, έδωσαν νέα ανάσα στον Παναθηναϊκό που μείωσε στους 3, 86-83 στο πεντάλεπτο.

allstarbasket.grΜετά από το 7ο ριμπάουντ του, ο Σλούκας κέρδισε φάουλ και με βολές έδωσε το προβάδισμα με 89-88, μετά από ένα πολύ αγχωτικό διάστημα, και στα 96 δεύτερα ο Λεσόρ πήγε στις βολές. Έκανε το 2/2 για το 91-88, ενώ είχες 3/7 προηγουμένως!

Με 1:01 ο Σλούκας πέτυχε το κρίσιμο καλάθι της βραδιάς για το +5, 93-88, αποδεικνύοντας ότι οι μεγάλοι παίκτες, είναι φτιαγμένοι για τα μεγάλα παιχνίδια!

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95

Παναθηναϊκός: Το buzzer τρίποντο του Ναν πριν από το ημίχρονο του Game 4 (vid)

Μακάμπι-Παναθηναϊκός: Το πολύ δύσκολο γκολ-φάουλ του Λεσόρ (vid)

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός: Η photo gallery του 4ου αγώνα

Με μπλουζάκια για τον Πάρη Δερμάνη οι παίκτες του Παναθηναϊκού – Παρών κι ο Ομπράντοβιτς (pics)

Παναθηναϊκός: Σε νοσοκομείο του Βελιγραδίου ο Πάρης Δερμάνης

EuroLeague 2023/24: Το πανόραμα της σεζόν