Μαρούσι-Προμηθέας

Με χαρακτηριστική άνεση ξεπέρασε ο Προμηθέας Πάτρας το εμπόδιο του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά, επικρατώντας 95-70 για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέδειξε κορυφαίο τον Χάντερ Χέιλ (19π.-7ρ.-6ασ.), ενώ ο Κρις Κόφι είχε 15π. με 5/6δ., 1/1τρ., 2/2β., συν 6 ριμπάουντ, ο Άντονι Κάουαν Τζ. 12π.-7ασ., ο Κάμερον Ρέινολντς 11π. και ο Ντεσόν Στέφενς 8π.-8ρ.

Το Μαρούσι αντιπαρέταξε τους Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (14π.), Αϊζάια Μπρίσκοου (12π.-6ασ.) και Αχμέντ Χιλ (11π.), με τον Ρόμπερτ Γούνταρντ να παίρνει 8 ριμπάουντ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στην 3η θέση με 9-5, πριν από το σπουδαίο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στο 4ο Περιστέρι, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 5-9.

Ο Προμηθέας των 83π. κατά μέσο όρο στο πρωτάθλημα έβαλε +12 στο κλειστό του Αγίου Θωμά, σκοράροντας +16 πόντους από λάθη αντιπάλου (6-22), +11 από δεύτερες ευκαιρίες (4-15) και, κυρίως, +41 από παίκτες του πάγκου (19-60).

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου, ο οποίος έβαλε στο παρκέ τους Αντώνη Καραγιαννίδη, Νάσο Μπαζίνα, Νίκο Πλώτα και Γρηγόρη Πρέκα, είχε 65% στο δίποντο, 14/15 βολές, +7 ριμπάουντ και -6 λάθη.

Νάικι Σιμπάντε και Χρήστος Ιορδάνου ήταν εκτός για το Μαρούσι, ο Γιώργος Μπόγρης και ο Παναγιώτης Φιλιππάκος δεν πάτησαν παρκέ, ενώ ο Χάιμε Ετσενίκε ήταν απών για τον Προμηθέα.

Μουδιασμένες μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, όπως φανερώνει το γεγονός ότι κύλησαν 3,5 λεπτά για να μπει το πρώτο καλάθι.

Στο ξεκίνημα το Μαρούσι είχε ικανοποιητική παρουσία και έφτασε μέχρι το +6, ενώ το α’ δεκάλεπτο έληξε 20-19.

Τα πάντα διαφοροποιήθηκαν στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Προμηθέας συνέχισε το σερί που είχε αρχίσει από το κλείσιμο της πρώτης, μετατρέποντας το 20-15 σε 20-30.

Στο 05:27 ο Μπρίσκοου, πρώτος σκόρερ και δημιουργός των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα, υπέπεσε σε τρίτο φάουλ και αυτομάτως η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ομάδας του Παπαθεοδώρου.

Το επιμέρους 11-26 της δεύτερης περιόδου αποδείχθηκε καταλυτικό για να γυρίσει ο διακόπτης υπέρ του Προμηθέα, ο οποίος έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά κυμάνθηκε από +13 μέχρι +19 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο τέταρτο εκτοξεύθηκε δύο φορές έως το +30.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 31-45, 46-65, 70-95