Κώστας Παπανικολάου

Με τον Κώστα Παπανικολάου να τα βάζει… με κάθε τρόπο από παντού, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε στην παράταση το εμπόδιο της Μπασκόνια μς 91-87 το βράδυ της Τρίτης στο ΣΕΦ.

Στον προηγούμενο αγώνα της Euroleague με τον Παναθηναϊκό, ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στην άμυνα, με τα τεράστια αποθέματα ενέργειας και πάθους που διαθέτει. Τώρα όμως η ομάδα του χρειάστηκε σκορ και ο Κώστας Παπανικολάου έκανε ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους και 6/7 τρίποντα για να σπρώξει την ομάδα του στην ανατροπή και τελικά την πολύτιμη νίκη που τον διατήρησε στην τέταρτη θέση!

Το σημαντικότερο καλάθι από όλα, ήρθε στα 3,7 δεύτερα για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, όταν με το σκορ στο 77-80 η μπάλα ήταν στα χέρια του. Με εμπιστοσύνη, μιας και είχε ήδη 4/5, ο Παπανικολάου εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Ντιόπ δεν του έκανε φάουλ, εξαπέλυσε τον “πύραυλο” και με ταμπλό βρήκε στόχο!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο δε, στην πρώτη φάση, σε λήξη χρόνου επίθεσης την πέταξε με το ένα χέρι κι ενώ βρέθηκε εκτός ισοροπίας κι η μπάλα ξαναβρήκε στόχο!

Αυτό ήταν! Το ΣΕΦ είχε πάρει φωτιά, οι Βάσκοι κατάλαβαν ότι ήταν η μέρα του Ολυμπιακού και του Παπανικολάου και δεν πλησίασαν ποτέ σε απόσταση βολής για να αποδεχτούν την ήττα τους με 91-87!

Στο πλευρό του Παπανικολάου, ήταν ο Ζακ ΛεΝτέι!

Απόντος του Νίκολα Μιλουτίνοβ που είδε τον αγώνα από το νοσοκομείο λόγω πυρετού, ο Αμερικανός πέτυχε 15 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο μισό και στην παράταση κι η υπερπολύτιμη προσφορά του δεν σταμάτησε στο σκορ. Ο ΛεΝτέι πήρε εννέα ριμπάουντ, τα 6 από τα 13 επιθετικά του Ολυμπιακού στον αγώνα ανανεώνοντας επιθέσεις που στην πλειονότητα των περιπτώσεων κατέληγαν σε καλάθι από τα δικά του χέρια!

Στην αρχή του αγώνα, με ηγέτη τον Πρίντεζη ο Ολυμπιακός μπήκε με πάθος για να καλύψει το μεγάλο του κενό και προηγήθηκε με 20-16 λίγο πριν από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Βάσκοι όμως έχοντας από νωρίς πολύ ψηλά ποσοστά ευστοχίας προσπέρασαν 22-20 για την α’ περίοδο.

Στοχευμένα, χτύπησαν μέσα στο ζωγραφιστό, πότε με τους ψηλούς τους πότε με τα γκαρντ τους. Η αποτελεσματικότητά της δικαιολογείται μέχρι ενός σημείου, απόντος του Μιλουτίνοβ, ωστόσο από ένα σημείο κι έπειτα ήταν εξωπραγματική!

Στο πρώτο ημίχρονο είχαν το ασύλληπτο νούμερο, 16/18 δίποντα, ποσοστό 88,9% με όλα κι όλα δύο χαμένα σουτ από κοντά! Ο Χουέρτας (11π.) με τον Πουαριέ (5/5) οδήγησαν την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς σε σταθερό προβάδισμα στη β’ περίοδο. Κι όλα αυτά νώ κι η Μπασκόνια ίχε τις απουσίς της, τους Σενγκέλια-Γκρέιντζερ!

Ο Ντέιβιντ Μπλατ είδε τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος να σημειώνει 10 μαζεμένους πόντους σε αυτό το διάστημα, κι έτσι η ελληνική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ, παρά την ευστοχία των φιλοξενούμενων.

Το ημίχρονο τελείωσε με 47-43 για την Μπασκόνια κι οι λογαριασμοί έμειναν ανοιχτοί για το δεύτερο μισό.

Όπως ήταν λογικό οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βελτιώσουν την αποτελεσματικότητα της άμυνάς τους στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Βάσκοι έφυγαν στους οκτώ πόντους με την έναρξη της γ’ περιόδου, 51-43, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε δυναμικά και προσπέρασε  55-53 με 3:04 για το δεκάλεπτο, επιτρέποντας μόλις ένα καλάθι σε τέσσερα λεπτά στην αντίπαλό του.

Ωστόσο δεν σκόραρε ξανά μέχρι το τέλος, και με 9-0 σερί η Μπασκόνια προηγήθηκε με 62-55 στην τρίτη περίοδο!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε επτά πόντους πίσω λίγο πριν από το φινάλε, 67-74 με 3:58 για το τέλος και τον Βασίλη Σπανούλη, για ένα ακόμα παιχνίδι στον πάγκο στα τελευταία λεπτά!

Ο Ολυμπιακός, όμως βρήκε τον τρόπο, με τον Πρίντεζη, τον Γουίλιαμς Γκος και κυρίως τον Παπανικολάου να φέρει στο τέλος τον αγώνα στα ίσια, με το 80-80 και να πάει στην επιπλέον πεντάλεπτη διάρκεια όπου τον βρήκε θριαμβευτή!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 (κ.α.) 91-87 (παρ.)