Με πρωταγωνιστή τον κόσμο του που γέμισε το ΔΑΚ Γλυφάδας, ο Πανιώνιος Χυμοί Viva νίκησε τον ΠΑΟΚ mateco με 73-62, για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβηκε στο 2-1, ενώ αυτή του Μάσιμο Καντσελιέρι έπεσε στο 1-2.

Μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας από τη μεγάλη κατηγορία, απόψε οι φίλοι του Πανιώνιου είχαν την ευκαιρία να δουν την ομάδα τους δια ζώσης στην GBL, στο κλειστό της Γλυφάδας και πανηγύρισαν τη νίκη επί του ΠΑΟΚ.

Μάλιστα, ο πρώτος αγώνας των “κυανέρυθρων” με κόσμο στην επιστροφή τους στη Stoiximan GBL, συνδυάστηκε με την εκδήλωση μνήμης της ΚΑΕ Πανιώνιος Χυμοί Viva για τον Μάκη Δενδρινό και την απόσυρση της φανέλας με το Νο4 του αείμνηστου “Βούδα”.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ράιον Μπράουν (15π., τους 13 στο 1ο ημίχρονο), Χρήστος Σαλούστρος (11π.),  Ντέβιν Ντέιβις (10π.), ενώ ο Κένταλ Σμιθ είχε 9 πόντους και 6 ασίστ κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν οι Φρανκ Μπάρτλεϊ (15π., 5ρ.) και Ντεβόντε Άπσον (12π.).

Ο “Δικέφαλος” είχε 18/54 σουτ εντός παιδιάς, 13/33 δίποντα και 5/21 τρίποντα…

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με όπλο την άμυνά του προηγήθηκε με 0-7, ο Πανιώνιος ισοφάρισε 13-13, όμως ο “Δικέφαλος” πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη απάντησε με το ίδιο νόμισμα και παίζοντας εκπληκτική άμυνα πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (34-31). Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Ράιον Μπράουν που πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος είχε ένα μικρό προβάδισμα, προηγήθηκε με 7 πόντους (41-34), και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 54-50.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους 9-2 και ξέφυγαν για πρώτη φορά με διαφορά 11 πόντων (63-52).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε 67-61 στο 38′, αλλά ο Πανιώνιος κράτησε το προβάδισμα και πανηγύρισε τη νίκη, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62