Την πρόκρισή του στους ομίλους του FIBA Europe Cup επιδιώκει απόψε (26/09, 20:30, ΕΡΤ3) το Μαρούσι στον επαναληπτικό αγώνα με την Πέγια από το Κόσοβο, στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Μετά από τη νίκη του με 98-75 στον πρώτο αγώνα την Τρίτη, το Μαρούσι θέλει να δείξει το ίδιο πρόσωπο, να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά του και να σφραγίσει την επιστροφή του στην Ευρώπη μετά από 14 χρόνια, με πρόκριση στους ομίλους του FEC.

Απών θα είναι, όπως και στον πρώτο αγώνα, ο αρχηγός του Αμαρουσίου, Ορφέας Στασινός λόγω τραυματισμού.

Συγκέντρωση και στα 40 λεπτά του αγώνα, επιθυμεί να δει από την ομάδα του ο Νίκος Βετούλας.

Ο προπονητής του Αμαρουσίου δήλωσε για τον αποψινό αγώνα:

“Για πρώτο επίσημο παιχνίδι είχαμε ικανοποιητική απόδοση. Πάντως κάναμε ένα βήμα να πετύχουμε το στόχο μας που είναι η πρόκριση στους ομίλους. Υπήρξε ένα διάστημα που παίξαμε νευρικά και κάναμε πολλά λάθη.

Στο δεύτερο παιχνίδι πρέπει να είμαστε 40 λεπτά συγκεντρωμένοι γιατί η Πέγια έχει αθλητικότητα και βρήκε σκορ από τα λάθη που δεν πρέπει να επαναλάβουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε. Περιμένουμε ακόμη περισσότερο γιατί η πρόκριση κρίνεται σε δυο ματς”.

Ο αγώνας μεταδίδεται από την ΕΡΤ3.

Σε περίπτωση πρόκρισης, το Μαρούσι θα τοποθετηθεί στο Group G μαζί με τη Νόρσεπινγκ (Σουηδία), τη Σαμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) και μια ακόμη αντίπαλο που θα μάθει μετά τη διεξαγωγή των προκριματικών.