Περιστέρι-Κολοσσός

Το Περιστέρι επικράτησε 98-90 του Κολοσσού Ρόδου στο “Α. Παπανδρέου” για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης της Stoiximan Basket League και τώρα επικεντρώνεται στον πρώτο προημιτελικό του BCL κόντρα στη Βόννη.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβηκε στο 16-7, ενώ εκείνη του Κούρο Σεγκουρα έπεσε στο 9-14 παρά τη σπουδαία παρουσία της.

Τζο Ράγκλαντ (15 πόντοι με 6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 7 ασίστ), Στέλιος Πουλανίτης (14π. με 1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα), Ζερμέιν Λοβ (14π.), Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (14π.) και Νικ Χουγκάζ (10π.-4ρ.), ξεχώρισαν για το Περιστέρι.

Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στον Βασίλη Ξανθόπουλο, ο οποίος έγινε μόλις ο πέμπτος παίκτης που έφτασε τις 500 συμμετοχές στο πρωτάθλημα από καταβολής Α’ Εθνικής (σεζόν 1963-64).

O Κολοσσός δεν απέφυγε τη 10η σερί εκτός έδρας ήττα παρά τον τρομερό Σωτήρη Μπιλλή (15π. με 5/6 τρίποντα) και τους φιλότιμους Λόντον Περάντες (14π.), Άντριου Γκάουντλοκ (13π.-3ασ.), Λούκα Μπραΐκοβιτς (11π.-5ρ.), Ιωσήφ Κολοβέρο (11π.).

Ο Κολοσσός έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε με +11, αλλά, με τον Λοβ να βάζει 6 διαδοχικούς πόντους, το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -2.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη απάντησε με δικό της 8-0, θωρακίστηκε αμυντικά, έφτασε στο +10 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε απόσταση ασφαλείας.

Το Περιστέρι είχε αρκετά καλά ποσοστά (16/29 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/9 βολές), πέντε παραπάνω ριμπάουντ (20-15), τέσσερα κλεψίματα έναντι κανενός και κυρίως μόλις ένα λάθος έναντι έξι.

Παράλληλα, πήρε σημαντική βοήθεια από τον πάγκο (29π. έναντι 17π.), οι πόντοι από λάθη ήταν 8-0 και οι δεύτερης ευκαιρίας 8-2, σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι γηπεδούχοι εμπιστεύονταν πολύ περισσότερο τη ρακέτα από το περιφερειακό σουτ (οι φιλοξενούμενοι αντίθετα είχαν ισορροπία με 16 προσπάθειες για δίποντο και 15 για τρίποντο).

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα επανήλθε με 6-0 στο δεύτερο μέρος και έβαλε 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο χάρη στα πολλά τρίποντα, ωστόσο το Περιστέρι είχε σταθερά το προβάδισμα.

Να σημειωθεί ότι η τελευταία επίθεση από το Περιστέρι έγινε με τέσσερις κοντούς και μόλις έναν ψηλό, τον Χουγκάζ.

Ο Κολοσσός πλησίασε μέχρι το -4 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, προτού οι γηπεδούχοι επαναφέρουν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα.

Highlight του αγώνα ήταν το τρίποντο του Πουλιανίτη από τα 10 μέτρα για το καταλυτικό 98-87 στο 01:34.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 50-39, 70-64, 98-90