Ο Άρης έχασε διαφορά 26 πόντων, αλλά νίκησε στην παράταση τον Προμηθέα Πάτρας με 89-85 στο “Nick Galis Hall”, ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε σε Game 3 τη σειρά των προημιτελικών για τα playoffs της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στο παρκέ για 29 λεπτά, προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 26 πόντων (68-42), όμως χρειάστηκε την παράταση για να φτάσει στη νίκη, αφού ο Χέιλ έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο με ένα απίθανο τρίποντο!

Εν τέλει ο Άρης νίκησε και όλα θα κριθούν στον καθοριστικό τρίτο αγώνα, στην Πάτρα, την Πέμπτη (23/5, 20:15, ΕΡΤ3).

Ο Άρης νίκησε για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν τον Προμηθέα, μετά από 4 σερί νίκες των Πατρινών, με τελευταία το 79-60 στο πρώτο παιχνίδι.

Όποια ομάδα επικρατήσει στο 3ο παιχνίδι που θα γίνει στο “Δ. Τόφαλος”, θα παίξει με τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά, έχοντας το μειονέκτημα έδρας, ενώ στην άλλη ημιτελική σειρά θα αναμετρηθούν Ολυμπιακός-Περιστέρι.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σίλβιο Ντε Σόουζα (23π., 12ρ.), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Ρόνι Χάρελ (16π. όλους στο 1ο ημίχρονο, 6ρ., 7ασ., 2κλεψ), Βασίλης Τολιόπουλος (13π.) και Ρομπέρτο Γκάλινατ (12π., 8ρ.).

Διψήφιο αριθμό πόντων για τον Προμηθέα είχαν οι Χάντερ Χέιλ (18π.), Μπράις Χάμιλτον (16π., 8ρ.), Άντονι Κάουαν (14π., 5ασ.), Χάιμε Ετσενίκε (11π.) και Τζορτζ Πάπας (10π.).

Ο Έρικ Ριντ του Άρη και ο Ντεσόν Στίβενς του Προμηθέα έμειναν εκτός εξάδας ξένων των ομάδων τους, άρα και εκτός δωδεκάδας.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Ρόνι Χάρελ να πετυχαίνει 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μια διαφορά 8 πόντων (41-33).

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο, “εκτοξεύοντας’ τη διαφορά στους 26 πόντους (68-42 στο 29′)!

Στα τελευταία 11 λεπτά ήρθαν όλα… τούμπα,  αφού ο Προμηθέας έκανε ένα επιμέρους 8-34 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση (76-76)!

Ο Σταρκ με τρίποντο έφερε τον Άρη στο +7 (75-68), ο Χέιλ έβαλε 2 βολές (75-70), ο Χάμιλτον πέτυχε καλάθι και φάουλ (75-73), ο Χέιλ αστόχησε σε τρίποντο, ο Τολιόπουλος έβαλε 1/2 βολές (76-73) και ο Χέιλ με ένα απίθανο τρίποντο σχεδόν από το κέντρο έστειλε τον αγώνα στην παράταση (76-76)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κάουαν με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Προμηθέα (82-83) για πρώτη φορά μετά από το πρώτο δεκάλεπτο!

Με μία βολή και ένα δίποντο, ο Ντε Σόουζα έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Άρη (85-83), ο Καραγιαννίδης ισοφάρισε (85-85), ο Τολιόπουλος έβαλε τρεις (1+2) συνεχόμενες βολές (88-85), ο Χέιλ έκανε λάθος, ο Τολιόπουλος έβαλε 1/2 βολές (89-85) και ο Άρης πήρε μια δραματική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 (κ.δ.), 89-85 (παρ.)