Στο Ρέθυμνο, η τοπική ομάδα επικράτησε με 73-61 του Πανιωνίου Su Casa και εδραιώθηκε στη βαθμολογία. Από την άλλη πλευρά, το σύνολο του Λίνου Γαβριήλ διανύει “κακό φεγγάρι”, ενώ έχει να λύσει και το θέμα με τον αδιάφορο Σάμιουελς.

Ο Τζαμαϊκανός φόργουορντ/σέντερ ήταν… ύποπτα “σβηστός” στο πρώτο ημίχρονο, στη συνέχεια βοήθησε κάπως, αλλά και πάλι δεν ήταν ο παίκτης που ξέρουμε. Λίγο μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο “Μ. Μερκούρη”, οι “κυανέρυθροι” ανέφεραν χαρακτηριστικά με τη συνέχεια να είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και να ξεκαθαρίζει από εβδομάδα:

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Σαμάρντο Σάμιουελς παρότι αγωνίστηκε για 10′ παρουσιάστηκε προκλητικά αδιάφορος. Στην ανάπαυλα διαπιστώθηκε πως αντιδρά έτσι λόγω της μη καταβολής του μισού μηνιαίου μισθού του στις 15 Ιανουαρίου καθώς ο Σάμιουελς πληρώνεται κάθε 15 ημέρες και ουσιαστικά είναι απλήρωτος μόλις 10 ημέρες! Ωστόσο στην ομάδα κανείς δεν γνώριζε τίποτα για τις προθέσεις του, ενώ ταξίδεψε κανονικά με την υπόλοιπη αποστολή. Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, ζήτησε να επιστρέψει και να αγωνιστεί, με το τεχνικό τιμ να τον χρησιμοποιεί…

Στη συνέντευξη Τύπου, ο Λίνος Γαβριήλ κατέθεσε την άποψή του για την ήττα:

Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο Cretan Kings για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι που άρχισε πολύ άσχημα για μας. Δεν μπήκαμε καθόλου συγκεντρωμένοι. Ήμασταν πολύ παθητικοί. Η ομάδα περνάει ένα κακό “φεγγάρι” και προσπαθούμε μέσω αυτής της διαδικασίας να τη βάλουμε να παλέψει περισσότερο, ούτως ώστε να λύσουμε κάποια θέματα “χημείας” που έχουμε, ειδικά στην επίθεση. Ένα κάκιστο 25-9 του πρώτου δεκαλέπτου, διορθώθηκε με το 12-15 του δεύτερου δεκαλέπτου.

Δυστυχώς στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ πετύχαμε 21 πόντους, ο αντίπαλος πέτυχε 22, ενώ κερδίσαμε 14-16 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου όμως ήταν αργά για οποιαδήποτε ανατροπή. Η ομάδα έδειξε σφυγμό και μείωσε στο καλάθι (61-59), αλλά δεν είχαμε συνέχεια, γιατί δεν είχαμε συγκέντρωση ούτε στην άμυνα του pick n roll, αλλά ούτε μπορέσαμε να περιορίσουμε την καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων.

Αυτήν τη στιγμή είμαστε σε μία πολύ δύσκολη θέση, στη βαθμολογία. Έχουμε ακόμα έναν αγώνα πριν τη διακοπή και από κει και πέρα, χρειαζόμαστε αυτό το “διάλειμμα” για να συνέλθει η ομάδα και να επιστρέψουμε καλύτεροι για να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε“.

Τους νικητές Κρητικούς εκπροσώπησε ο Δημήτρης Μητρόπουλος, βοηθός του head coach Βαγγέλη Ζιάγκου, σχολιάζοντας με τη σειρά του:

Ήταν ένα ματς που στην αρχή φάνηκε να είναι εύκολο, αλλά ο Πανιώνιος ανέβασε την άμυνα, την ένταση και την ενέργεια του, με αποτέλεσμα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο φινάλε. Οι παίκτες μας, δεχόμενοι μόλις 61 πόντους και με μεγάλη θέληση στην άμυνα τους μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να εξασφαλίσουν τη νίκη. Νομίζω ότι τα 47 ριμπάουντ και τα 10 επιθετικά μας έδωσαν αρκετές κατοχές, ενώ εξίσου σημαντικό ήταν το καλό ποσοστό στα τρίποντα.

Ελπίζουμε μετά τη διακοπή να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και θεωρώ πως με νίκη στο επόμενο εντός έδρας ματς θα βρισκόμαστε εξαιρετικά κοντά στο να εκπληρώσουμε τον στόχο μας. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που μας στηρίζει κάθε φορά. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ομάδα του Πανιωνίου“.