Ο Κώστας Σλούκας (10π., – 7 ασ.) έληξε το θρίλερ της Φενέρμπαχτσε με την Αρμάνι Μιλάνο την Παρασκευή (24/01) στην Πόλη, καθώς με καθοριστικό τρίποντο “σφράγισε” τη νίκη των Τούρκων με 73-64.

Η Φενέρμπαχτσε πλέον βρίσκεται σε απόσταση βολής από την οκτάδα, καθώς έφτασε στο 9-12 κι άφησε την 8η Αρμάνι στο 10-11. Οι Ιταλοί βέβαια, έχουν τη διαφορά, καθώς στον πρώτο αγώνα είχαν νικήσει με 87-74.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν απολαυστική για 17 λεπτά, όταν έχτισε διαφορά 17 πόντων, 37-20 με τον Κώστα Σλούκα, τον Τζίτζι Ντατόμε και τον Νίκολα Κάλινιτς να την καθοδηγούν, θυμίζοντας, παλιές καλές ημέρες!

Δείτε ένα κάρφωμα του Γιαν Βέσελι, από κλέψιμο και ασίστ του Τζέιμς Νάναλι:

Οι περιφερειακοί της Αρμάνι με πρώτον τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, απάντησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, μειώνοντας στους δέκα, 41-31.

Το ματς άρχισε να θυμίζει ντέρμπι στην τρίτη περίοδο, όπου οι Ιταλοί επιτέθηκαν στη ρακέτα με τον Κάλεμπ Ταρζέφσκι.

allstarbasket.grΟ Σέρχιο τον έψαχνε σε κάθε φάση και ο Αμερικανός ψηλός πέτυχε 10 πόντους στο δεκάλεπτο, για να μειώσει η Αρμάνι σε 54-47 πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο -7, 56-49, από το -14 που είχε βρεθεί στο 25:00 (51-37).

Η Αρμάνι έφτασε σε απόσταση ενός καλαθιού, 60-58 και 65-62, ωστόσο εκεί μίλησαν οι μεγάλοι παίκτες. Πρώτα ο Νάντο Ντε Κολό (12π.) και μετά ο Κώστας Σλούκας πέτυχαν δύο σερί και μεγάλα τρίποντα, για το 71-62 με 1:14 για το τέλος!

Ειδικά το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ έβαλε τέλος στην αγωνία στέλνοντας τη διαφορά στους εννέα, με 74 δεύτερα για το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ο Ντατόμε με 14, σημαντική ήταν κι η συμβολή των Κάλινιτς, Βέσελι, Τόμας που πέτυχαν από 10 πόντους.

Ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι έκανε ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους από 9/11 σουτ για το Μιλάνο, αλλά κανένας συμπαίκτης του δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-31, 56-49, 73-64