Μαρούσι-Κολοσσός

Λίγες ημέρες μετά τη μεγάλη νίκη επί της Νόρσεπινγκ, το Μαρούσι επικράτησε 70-67 του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στην αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Τζόναθαν Στόουβ (21π.-5ρ.-5ασ.), Κάμερον Ρέινολντς (19π.-5ρ.) και Έλβαρ Φρίντρικσον (12π.-8ασ. για 8 λάθη), ήταν οι διψήφιοι σκόρερ των νικητών, ενώ ο Ίσμαελ Σανόγκο μάζεψε 11 ριμπάουντ και ο Σίριλ Λάνγκεβαϊν άλλα οκτώ.

Δεύτερη διαδοχική νίκη και τέταρτη σε πέντε εφετινά ματς για το Μαρούσι, το οποίο στις 16 Οκτωβρίου (18:00) δοκιμάζεται στο Μπακού με τη Σαμπάχ για το FIBA Europe Cup.

Οι Άντριου Γκάουντλοκ (17π.-5ρ.) και Ιωσήφ Κολοβέρος (11π.), δεν κατάφεραν να αποτρέψουν τη δεύτερη ήττα του Κολοσσού στο πρωτάθλημα, πριν από την εντός έδρας αναμέτρηση με την Τενερίφη (16/10, 19:30) για το BCL.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ με 13-6, αλλά στη συνέχεια πήραν τα ηνία και έφτασαν έως το +10 (27-37) λίγο πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός ήταν μπροστά για μεγάλο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου, ώσπου το 34-43 μετατράπηκε σε 45-44 και το Μαρούσι αναθάρρησε για τα καλά.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά και παρά την πίεση των παικτών του Γιώργου Σιγάλα πήραν τη νίκη.

Ο Στόουβ ευστόχησε σε 2/2 βολές στα 5’7” για το 70-67, το οποίο αποδείχθηκε τελικό σκορ από τη στιγμή που ο Γκάουντλοκ αστόχησε σε εκτός ισορροπίας τρίποντο στην εκπνοή.

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/45 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 9/13 βολές, 39 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 15 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 14/36 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 9/13 βολές, 33 ριμπάουντ (τα 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 17 λάθη.

Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα του Νίκου Βετούλα θα χάσει για 1,5-2 μήνες τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη, ο οποίος υπέστη κάταγμα στoν καρπό κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Νόρσεπινγκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67