Το Περιστέρι νίκησε με 101-97 την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια και παράτεινε την αγωνία για την 6η θέση στην κανονική περίοδο για την Κυριακή!

Πλέον η ΑΕΚ θέλει ήττα, του Κολοσσού από το Μαρούσι στη Ρόδο, ή εάν νικήσει ο Κολοσσός, να νικήσει ταυτόχρονα ο ΠΑΟΚ στην Καρδίτσα για να υπερτερεί στην ισοβαθμία και να πάρει την 6η θέση και να παίξει  στο γκρουπ 1-6 στον Γ’ Γύρο.

Ο Κολοσσός θέλει νίκη του και ήττα του ΠΑΟΚ για να είναι εκείνος που θα παίξει στον Γ΄γύρο στο 1-6 και να στείλει την ΑΕΚ στο 7-12.

Η ΑΕΚ ήταν -ξανά- άτυχη, έχασε στο 5ο λεπτό με τραυματισμό τον Μπράντον Νάιτ, ενώ ο Κουζμίνσκας είχε ταλαιπωρηθεί με πυρετό και φυσικά δεν είχε στη σύνθεσή της τους τραυματίες Τίλμαν, Μόργκαν, Φλιώνη…

Το Περιστέρι ήταν ούτως ή άλλως 3ο, τελείωσε με 15-7 την κανονική περίοδο, κατακτώντας τη συγκεκριμένη θέση για τρίτη φορά στα 5 τελευταία χρόνια.

H εξέλιξη του αγώνα:

Ταχύτατος ρυθμός, υψηλά ποσοστά ευστοχίας έδωσαν με “το καλημέρα” το στίγμα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ στην επίθεση, σε αντίθεση με τη βεβαιότητα ότι οι άμυνες θα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της!

Η ΑΕΚ έφυγε με 5 πόντους (27-22) πριν το Περιστέρι ισοφαρίσει σε 29-29 στην Α’ περίοδο.

Ο Ζερμέιν Λοβ με 8 πόντους στην Α’ περίοδο, άρχισε “καυτός” και στη δεύτερη, έφτασε στους 16 προσωπικούς σε πολύ μικρό διάστημα με 5/5 σουτ, 6/7 βολές και το Περιστέρι πήρε τα “ηνία”.

Μαζί με τον Ράγκλαντ, οι φιλοξενούμενοι έβαζαν… τα πάντα κι έφτασαν στους 50 πόντους με 3:50 για το 20άλεπτο!

Τη σκυτάλη πήρε ο Μήτρου-Λονγκ με 2/2 τρίποντα για το +10 του Περιστερίου (56-46) με 6/7 ομαδικά τρίποντα έως το 17′.

Η ΑΕΚ απαντούσε κυρίως με τον ΜακΡέι, αλλά και με τον Αγραβάνη για να μειώσει σε μονοψήφια διαφορά.

Το ημίχρονο έκλεισε με 109 πόντους παραγωγικότητας (51-58) σε ένα ανέλπιστα χορταστικό παιχνίδι, τουλάχιστον για τους “τρίτους”!

Οι ψηλοί της ομάδας του Ηλία Ζούρου έκαναν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, άρχισαν να κερδίζουν τις μάχες και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Μάλιστα πέτυχε και τους 25 πόντους της ΑΕΚ στη Γ’ περίοδο, η τριάδα, Κουζμίνσκας (9), Κουζέλογλου (8) και ΜακΡέι (8) συνδράμοντας στο 11-0 σερί που μετέτρεψε το 55-65 του 22:40 σε 66-65 στο 25:41!

Ο Ντάνγκουμπιτς κράτησε το Περιστέρι σε αυτό το δεκάλεπτο με 8 προσωπικούς πόντους και τα 30 λεπτά βρήκαν τις ομάδες ισόπαλες στους 76 πόντους.

Η “τιτανομαχία” κορυφώθηκε στην τελευταία περίοδο, με τους παίκτες της ΑΕΚ να δίνουν και την ψυχή τους, άλλωστε αυτοί ήταν που “καίγονταν” για τη νίκη, για την -αθλητική τους- “επιβίωση, για το γόητρο και την τιμή τους!

Ο ΜακΡέι συνέχισε τη συγκλονιστική του εμφάνιση τόσο στην επίθεση όσο και την άμυνα, ο κόσμος έδινε την ώθηση, όμως το Περιστέρι ποτέ δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, κι ας μην είχε πια τα ποσοστά του πρώτου μέρους ειδικά στο μακρινό σουτ.

Ο Ράγκλαντ με τον Ρένφρο “απάντησαν” στον ΜακΡέι, η ΑΕΚ έμεινε χωρίς καλάθι (μόλις 1 π. από βολή) για 4 λεπτά και το 92-87 του 35:10, έγινε 93-98 με 1:14 για το τέλος.

Ο ΜακΡέι μείωσε 95-98 στα 30”, όμως ο Ζερμέιν Λοβ πήρε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στα 15” και κέρδισε φάουλ στα 12”.

Με 2/2 βολές, έκανε το 100-95 για το Περιστέρι που πλέον είχε στα χέρια του τη νίκη, τη 15η σε 22 αγώνες στην κανονική περίοδο.

Ο Κουζμίνσκας μείωσε στο 97-100 στα 7”, ο Κασελάκης κέρδισε φάουλ στα 6,7 δεύτερα, και με 1/2 βολές έκανε το 97-101.

Ο Ραντλ έχασε το τελευταίο σουτ και έβαλε τον επίλογο στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101