Ντόντσιτς

Η απίθανη Σλοβενία του τρομερού Λούκα Ντόντσιτς έκανε το 3/3, αφού λύγισε με 95-87 την Ισπανία, στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Με αυτή τη νίκη, οι Σλοβένοι μπήκαν στο γκρουπ των ισχυρών για τη σημερινή (1/8) κλήρωση των προημιτελικών μαζί με Γαλλία, Αυστραλία και ΗΠΑ και παίζουν στους “8” με μια εκ των Ιταλίας-Γερμανίας.

Η Σλοβενία, αήττητη σε όσα ματς την έχει ενισχύσει από το 2017 ο Λούκα Ντόντσιτς (έχει πλέον σερί 16-0) νίκησε και την κορυφαία ομάδα της Ευρώπης τις δύο τελευταίες δεκαετίες, Ισπανία, στο ντέρμπι πρωτιάς.

Οι παγκόσμιοι Πρωταθλητές Ισπανοί μπήκαν στο γκρουπ των “αδυνάτων” και θα συναντήσουν μια από τις τρεις ομάδες που είναι στο γκρουπ των ισχυρών (Γαλλία, ΑυστραλίαΗΠΑ).

Οι διαιτητές φόρτωσαν με 3 φάουλ από την πρώτη περίοδο τον Ντόντσιτς, όμως ο Σλοβένος… μάγος έχασε για μία ασίστ ένα ιστορικό τριπλ-νταμπλ, αφού τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 33:55 λεπτά! Ο Ντόντσιτς έκανε 3 φάουλ στα πρώτα 9 λεπτά της συμμετοχής του και κανένα στα υπόλοιπα 25!

Ο Luka Magic άγγιξε το τρίτο τριπλ-νταμπλ της ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων. Αυτοί που το είχαν πετύχει στο παρελθόν ήταν οι Αλεξάντερ Μπέλοφ (Σοβιετική Ένωση) το 1976 και ΛεΜπρόν Τζέιμς (ΗΠΑ) το 2012.

Ο Μάικ Τόμπι μέτρησε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Βλάτκο Τσάντσαρ πέτυχε 22 πόντους με 8/12 σουτ, ο Κλέμεν Πρέπελιτς 15 και ο Γιάκα Μπλάζιτς 10.

Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο άστοχος Ρίκι Ρούμπιο, ο οποίος μέτρησε 18 πόντους με 7/23 σουτ εντός παιδιάς και 9 ασίστ. Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε πρόσθεσε 14 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ από 12 πόντους πέτυχαν οι Ρούντι Φερνάντεθ (4/9 τρίποντα) και Σέρχιο Γιουλ.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Ισπανία: 24-20, 44-41, 70-68, 87-95.

Γκρουπ ισχυρών: Γαλλία, ΑυστραλίαΗΠΑ, Σλοβενία

Γκρουπ “αδυνάτων”: Ιταλία, Γερμανία, Αργεντινή, Ισπανία