Γκομπέρ

Η πιο ποιοτική Γαλλία λύγισε με 84-75 τη μαχητική Ιταλία και προκρίθηκε στους “4” του Ολυμπιακού Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την απίθανη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς στον ημιτελικό της Πέμπτης (5/8).

Η Ιταλία ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα με τον Πολονάρα να την οδηγεί με συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκε με 25-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η Γαλλία με τους Φουρνιέ και Γκομπέρ ισορρόπησε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 43-42 στο ημίχρονο.
Οι δύο τάπες του Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού:

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Γαλλία μπήκε αποφασισμένη να… καθαρίσει το παιχνίδι και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 14 πόντους (62-48 στο 27′), με όμορφες alley-oop συνεργασίες των Ντε Κολό-Γκομπέρ και πληθωρική εμφάνιση του Μπατούμ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους τρικολόρ να προηγούνται με 64-54.

Στην τελευταία περίοδο, η Ιταλία, παίζοντας φοβερή άμυνα και με τον Φοντέκιο να εκτελεί από την περιφέρεια ισοφάρισε 66-66 στο 34′.

Ο Ερτέλ έκανε το 76-73 για τη Γαλλία με τρίποντο στο 38′, ο Γκομπέρ είχε 2/2 βολές στο 1’14” (78-73), ο Γκαλινάρι έβαλε 2/2 βολές στα 51” (78-75), ο Γκομπέρ κάρφωσε στα 37.6” για το 80-75 και ο Φοντέκιο αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο.

Η Γαλλία έφτασε στη νίκη-πρόκριση με 84-75 και θα αντιμετωπίσει την απίθανη Σλοβενία του… μάγου Λούκα Ντόντσιτς στον ημιτελικό της Πέμπτης (5/8). Στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν οι ΗΠΑ με τον νικητή του Αυστραλία-Αργεντινή (15:00, ΕΡΤ3).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκομπέρ (22π. με 10/13 δίποντα, 9ρ.), Φουρνιέ (21π.), Μπατούμ (15π., 14ρ.) και Ερτέλ (10π., 5ασ.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Φοντέκιο (23π.), Γκαλινάρι (21π., 10ρ.) και Πολονάρα (15π., 7ρ.).

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Ιταλία: 25-20, 42-43, 54-64, 75-84.

Η στατιστική της αναμέτρησης

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από τον αγώνα:

Φουρνιέ

Πολονάρα

Μέλι

Γκομπέρ

Τόκιο 2020: Ο Ντουράντ έστειλε στους “4” τις ΗΠΑ, 95-81 την Ισπανία (pics&vids)

Τόκιο 2020: Άνετα στους “4” η Σλοβενία του Ντόντσιτς, 94-70 τη Γερμανία (pics&vid)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα του Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών