Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με τον Τάιλερ Nτόρσεϊ εκτέλεσαν τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο και η Μακάμπι Τελ Αβίβ γύρισε από το -18 για να νικήσει με 88-79 το βράδυ της Πέμπτης (19/12) στη 15η αγωνιστική της Eroleague.

H αήττητη στην έδρα της Μακάμπι, του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε την 8η νίκη της στο καμίνι του Γιαντ Ελιάου το οποίο… κατηφόρισε για τον Παναθηναϊκό, στη δεύτερη και την τελευταία περίοδο.

Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (18 επιθετικά η Μακάμπι!) και η δράση των Γουίλμπεκιν (23π.)-Ντόρσεϊ (16π.) που έμοιαζαν ασταμάτητοι έκριναν την τύχη του αγώνα, όπως κι αδυναμία του Παναθηναϊκού στην επίθεση στην τελευταία περίοδο (10π.) αφού στερήθηκε της βοήθειας των Καλάθη (λόγω φάουλ) και Φριντέτ  (7π.) σε οργάνωση και παραγωγικότητα!

Εάν ρωτούσαν τον Ρικ Πιτίνο πώς θα ήθελε να κυλήσει η αρχή του αγώνα, η πρώτη περίοδος, ε, δεν θα επέλεξε τόσο ευφάνταστο σενάριο!

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 29 πόντους σε 10 λεπτά στην καλύτερη άμυνα της Euroleague< που ειδικά στην έδρα της δέχεται 66 πόντους ανά αγώνα!

Κι η ελληνική ομάδα είχε 12/17 σουτ και 3/3 βολές σε αυτό το διάστημα έναντι… 4/20 και 2/2 βολές της ομάδας του Σφαιρόπουλου!

Η διαφορά έφτασε στους 16 (29-13) και μολονότι πολύ νωρίς, αποτελούσε μεγάλη ασφάλεια αλλά και εκτόξευσε την αυτοπεποίθηση των παικτών του Παναθηναϊκού.

allstarbasket.grΗ Μακάμπι φυσικά και αντέδρασε, είναι σε πολύ καλό φεγγάρι και παρά τις απουσίες της ανέβασε το ρυθμό και τη δική της ένταση.

Τη ζημιά την έκανε με τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε και σε συνδυασμό με τα 6/11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα (έναντι 1/11 στο Α’ δεκάλεπτο) και την αφύπνιση του ενθουσιώδους κοινού της γύρισε από το -17 (21-38) από τα τρίποντα του Παπαπέτρου, στο 43-46 για το ημίχρονο.

Τουλάχιστον ο Παναθηναϊκός έδρασε αποτελεσματικά στην άμυνά του στην τρίτη περίοδο και δεν επέτρεψε να… γείρει πάλι το γήπεδο.

Δεν άφησε ελεύθερα σουτ, πάλεψε με νύχια και με δόντια στην άμυνα και παρά το γεγονός ότι δεν μπορούσε να λύσει το πρόβλημα στο αμυντικό του ριμπάουντ, διατήρησε το προβάδισμα.

allstarbasket.grΤο ξαναπήγε βέβαια και στους 50 πόντους, 65-55 με τους Τόμας-Παπαπέτρου να πετυχαίνουν 15 από τους 23 πόντους του σε αυτή την περίοδο, αλλά η Μακάμπι πρόλαβε στο τέλος να την μαζέψει τη διαφορά στους 4, 65-69.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ισοφάρισε 71-71 με τρίποντο και 7:36 για το τέλος.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό είναι πως ο Καλάθης είχε φορτωθεί νωρίς με το 4ο φάουλ του κι έτσι ούτε σε αυτό το κρίσιμο σημείο ο αρχηγός και ηγέτης του μπορούσε να τον καθοδηγήσει.

Η Μακάμπι προσπέρασε για πρώτη φορά με 5:35 για τη λήξη, 79-77, καθώς ανέβασε πολύ τα ποσοστά της με Γουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ.

Το γήπεδο μετατράπηκε σε “ηφαίστειο” και οι γκαρντ του Σφαιρόπουλου έμοιαζαν να παίζουν… με super δυνάμεις σε ηλεκτρονικό παιχνίδι!

Ο Γουίλμπεκιν έφτασε τους 15 πόντους μόνο στο δεύτερο ημίχρονο με ένα ακόμα τρίποντο που έστειλε τη διαφορά στους 7, 84-77 με 4:16!

allstarbasket.grΗ άμυνα του Παναθηναϊκού έμοιαζε πλέον να ‘χει παραδοθεί!

Κι εκτός αυτού κόλλησε κι επιθετικά, ο Τόμας (24π.) σταμάτησε να βάζει και ήλθε το τελικό 88-79 εν μέσω απίστευτης αποθέωσης του Γιάννη Σφαιρόπουλου!

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79

Μακάμπι: Με διαφορά που τρομάζει το εντός έδρας goal average !

Σφαιρόπουλος: Από την άμυνα η μεταμόρφωση της Μακάμπι σε W-team!