O Προμηθέας Πάτρας νίκησε την ΑΕΚ με 91-87 το βράδι του Σαββάτου στα Άνω Λιόσια για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League και διατηρεί τον πρώτο λόγο για την παρουσία του στην τετράδα!

Ένα λάθος του Μακ Ρέι με το κλέψιμο του Ρέινολντς στα 14 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη έκρινε το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι είχε 3/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα για να σφραγίσουν τη νίκη.

Στο 12-8 ο Προμηθέας, στο 8-12 έπεσε η ΑΕΚ με πέμπτη εντός έδρας ήττα, στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό των Άνω Λιοσίων κι έχασε έδαφος στην προσπάθειά της να είναι στην πρώτη εξάδα, πριν από τον Γ’ γύρο του πρωταθλήματος.

Ο Χάντερ Χέιλ πέτυχε 19 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο μέρος, τους 11 στην τελευταία περίοδο κι ήταν ο παίκτης που κράτησε τον Προμηθέα, όταν η ΑΕΚ γύρισε από το -14 για να προσπεράσει με 3 πόντους.

Στους 13 έφτασε ο Ρέινολντς με το καθοριστικό κλέψιμο στο τέλος, 12 είχε ο Στέφενς και 12 ο Κόφι.

Για την ΑΕΚ, ο Μόργκαν είχε 16 πόντους, ο Κουζέλογλου 15 (13 στην τελευταία περίοδο), όσους και οι Νάιτ-ΜακΡέι. Ή

Ήταν η τρίτη νίκη των Πατρινών φέτος επί της ΑΕΚ, μετά το 100-95 του Α’ γύρου και το 80-79 στον όμιλο της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας Πάτρας άρχισε καλύτερα τον αγώνα στο άδειο κλειστό των Άνω Λιοσίων για να προηγηθεί 12-6.

Ο Μόργκαν έδωσε κάποιες λύσεις στην ΑΕΚ που μείωσε στο 14-17 του δεκαλέπτου, όμως τα λάθη και η αστοχία των γηπεδούχων, τους ανάγκασαν να ακολουθούν στο σκορ, μετά από ένα πρώτο προβάδισμα, με 18-17.

ίσως η κόπωση από τον προηγούμενο αγώνα των τριών παρατάσεων να ήταν ένας λόγος, όμως οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν καλό ρυθμό.

Αντίθετα ο Προμηθέας συνέχισε σοβαρός με μόλις 1 λάθος στο ημίχρονο -έναντι 9 της ΑΕΚ- μολονότι το rotation είχε ανοίξει πολύ, με Κόνιαρη και Μπαζίνα να δίνουν επιπλέον λύσεις στην ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Μαζί με τις δεύτερες επιθέσεις, ο Προμηθέας είχε τη “συνταγή” να επιβληθεί και να κλείσει το 20άλεπτο στο +8, 40-32.

Μάλιστα στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, οι Αχαιοί έδειξαν να επιβάλλονται πλήρως της ΑΕΚ.

Έφτασαν στο +14, 55-41 με την ΑΕΚ απεγνωσμένα να προσπαθεί, αλλά να είναι απελπιστικά άστοχη.

Και κάπου εκεί, άλλαξαν όλα.

Η πίεση στην μπάλα αμυντικά, η προσπάθεια που έμοιαζε απέλπιδα μαζί με τη δράση του “τρίο” ΜακΡέι, Μόργκαν, Κουζμίνσκας έφεραν την ανατροπή. Στο επόμενο πεντάλεπτο η ΑΕΚ έκανε 20-5 με το τρίποντο του Καράμπελα στην εκπνοή του δεκαλέπτου για να πάρει προβάδισμα, 61-60!

Ο Γιάννης Κουζέλογλου έγινε παράγοντας του αγώνα στην αρχή της τελευταίας περιόδου προσφέροντας πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του Ζούρου, που έφυγε με 68-65.

Όμως ο Χέιλ αφυπνίστηκε τόσο με το σκορ, όσο και με τη δημιουργία κι οι φιλοξενούμενοι έμειναν “ζωντανοί”.

Ο Νάιτ πέτυχε 4 σερί πόντους για το 83-83, όμως χρεώθηκε επιθετικό φάουλ στην επόμενη επίθεση κι ο Προμηθέας έφυγε με 3, από καλάθι του Χέιλ και 1/2 βολών του Κάουαν για το 83-86 στα 42” πριν από τη λήξη.

Ο κορυφαίος σκόρερ της ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο, Γιάννης Κουζέλογλου μείωσε 85-86 στα 39”. Στην επόμενη άμυνα έκοψε τον Χέιλ σε drive στα 18”, όμως οι διαιτητές υπέδειξαν φάουλ στον Νάιτ, στην ίδια φάση. Ο Αμερικανός είχε 2/2 βολές για το 85-88.

Ο Ρέινολντς έκλεψε την μπάλα από τον ΜακΡέι, μετά από τάιμ άουτ και με 1/2 βολές στα 11” έκανε το 89-85 στο πιο καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ μείωσε 87-89 με τον Κουζέλογλου στα 5,4 δεύτερα.

Ο Χέιλ πήγε στη γραμμή των βολών στα 5” κι έκανε το 91-87 για τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60