Χειρότερη εξέλιξη δεν θα μπορούσε να έχει η βραδιά της Τετάρτης (31/3) για την ΑΕΚ που ηττήθηκε με 78-66 από την Τουρκ Τέλεκομ κι αποκλείστηκε!

Πλέον η ΑΕΚ δεν μπορεί να προκριθεί στο Final 8 του BCL, καθώς έχασε τον αγώνα, έχασε τη διαφορά των 9 πόντων που είχε νικήσει στην έδρα της και ακόμα χειρότερα, την ίδια ώρα νίκησε η Στρασμπούρ τη Νίζνι στη Ρωσία με 97-87!

Η ΑΕΚ πλέον δεν έχει καμία ισοβαθμία υπέρ της, ο αγώνας της με τη Νίζνι την τελευταία αγωνιστική στο ΟΑΚΑ είναι αδιάφορος, και τη δεύτερη θέση στον όμιλο των playoffs και μαζί και το εισιτήριο για το Final 4 θα το πάρει ο νικητής του αγώνα Στρασμπούρ-Τουρκ Τέλεκομ.

H ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρέθηκε σε κακή επιθετική μέρα, είχε μόλις 5/17 τρίποντα, 46% στα δίποντα, έχασε τα ριμπάουντ (44-29) ενώ επέτρεψε στην Τουρκ Τέλεκομ να πάρει εννέα επιθετικά περισσότερα!

Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Κάιλ Γουίλτζερ, έκανε τη διαφορά στην επίθεση.

Ο Καναδός πέτυχε 24 πόντους με 7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/7 βολές κι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Τουρκ Τέλεκομ που κυνηγούσε το -9 του πρώτου αγώνα.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στο τέλος με τον Μόουζες (18π.) να μειώσει έστω τη διαφορά, αλλά δεν της βγήκε τίποτα.

Ακόμα κι όταν ο Ματσιούλς της έδωσε “φιλί ζωής’ με κλέψιμο και κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ, με τον Μόουζες να μειώνει σε 72-63.

Ο Λάνγκφορντ είχε αποβληθεί με 5 φάουλ, σε ένα ματς με υπερβολικά συφρίγματα, με την ΑΕΚ να χρεώνεται με 28 φάουλ, έναντι 20 των Τούρκων!

Δεν συνιστά δικαιολογία, όμως ‘οταν παίζεις τις διαφορές κι ένα ή δύο καλάθια μπορούν να κάνουν τη διαφορά για την πρόκριση στο Final 8, τα “μετράς” όλα.

Ο Μέικον επίσης βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό, βοήθησε κάπως στο δεύτερο μισό, αλλά ήταν άστοχος, ο Λοτζέσκι τραυματίστηκε και αγωνίστηκε λίγο, κι έμειναν ο Μόουζες κι ο Ματσιούλις να παλεύουν.

allstarbasket.grΟ Μορέιρα επέστρεψε και πρόσφερε 6 ριμνπάουντ, πίσω από τα 10 του Ματσιούλις.

Η ΑΕΚ ήταν κοντά στο ημίχρονο (39-36) αλλά σκόραρε μόνο δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο (55-46).

Τζόνσον και Κορκμάζ έδωσαν βοήθειες στον Γουίλτζερ για να καλύψει η τουρκική ομάδα τη διαφορά των εννέα πόντων στην τελευταία περίοδο, πετυχαίνοτας από 10 πόντους.