Μπούκερ Φενέρ-Εφές

Κρατώντας κολλημένο το πόδι στο γκάζι στη δεύτερη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε 93-78 της Εφές και έκανε το 2-0 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Το τρίτο ραντεβού έχει οριστεί για τις 11 Ιουνίου (19:00), με τους γηπεδούχους πρωταθλητές Ευρώπης να έχουν μια τελευταία ευκαιρία.

Αναφορικά με τον αγώνα, η Εφές (του επανακάμψαντα Βασίλιε Μίτσιτς) έβαλε 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο μετά βίας σκόραρε 12π., τη στιγμή που η Φενέρ σημείωσε 36π.

Πιο συγκεκριμένα, το 18-20 στο 10′, έγινε 36-20 στο 15′ με σερί 18-0 της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς, η οποία… σφιχταγκάλιασε τη νίκη.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε ως το +28, επομένως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς ότι η Εφές πέταξε λευκή πετσέτα, θυμίζοντας το εκκωφαντικό 70-105 που είχε υποστεί στο Game 1 των ημιτελικών με τη Γαλατά.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ανέβασε ρυθμούς στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασε ως το -12, όμως, ο χρόνος δεν αρκούσε για μία ανεπανάληπτη ανατροπή.

Κορυφαίοι των νικητών οι Μάρκο Γκούντουριτς (18π.), Γιαν Βέσελι (18π.-8ρ.), Ταρίκ Μπιμπέροβιτς (17π.), Νάντο Ντε Κολό (16π.), Ντέβιν Μπούκερ (13π.).

Στον αντίποδα, ο Ελάιτζα Μπράιαντ σημείωσε 19 πόντους, ο Μπουγκραχάν Τουντσέρ προσέθεσε 12π. και ο Σέιν Λάρκιν 10π. (συν 5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 54-32, 74-49, 93-78