Εφές

Βίοι αντίθετοι για Εφές και Φενέρμπαχτσε, στις αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Πρώτα ρίχτηκε στη μάχη η Φενέρμπαχτσε, η οποία γνώρισε ήττα-σοκ στην έδρα της ουραγού Πετκίμ με 95-90 στην παράταση.

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς (δεν κάθισε στον πάγκο λόγω συμπτωμάτων Covid-19) έχασε για τρίτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα (13-3).

Η ουραγός της βαθμολογίας έφτασε σε αυτή τη μεγάλη επικράτηση, με μπροστάρηδες τους Γκάρι Μπράουνι (27π.) και Σον Αρμάντ (23π.), ενώ στον αντίποδα οι Ντέβιν Μπούκερ και Μελίχ Μαχμούτογλου έβαλαν από 16.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 57-57, 82-82, 95-90 παρ.

Αντίθετα, η Εφές δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην τοπική μονομαχία με την Μπεσίκτας, επικρατώντας 87-72.

Χάρη σ’ αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήγε στο 12-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 8-8.

Η πρώτη νίκη της Εφές έπειτα από τρεις σερί ήττες (Γκαζιαντέπ, Ούνικς Καζάν, Μπαρτσελόνα) κλείδωσε από το πρώτο ημίχρονο (52-35) και στη συνέχεια απλώς διαχειρίστηκε το προβάδισμα.

Πρώτοι σκόρερ της Εφές ήταν ο Τουντσέρ με 24 πόντους, ο Μπομπουά με 20 κι ο Γκιουβέν με 16 πόντους.

Για την Μπεσίκτας ο Τζέφερσον πέτυχε 14 πόντους.