Εντυπωσιακό παιχνίδι πρόσφεραν Σλοβενία και Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους, με τον αγέραστο Γκόραν Ντραγκιτς να χαρίζει στους Σλοβένους τη νίκη, 104-103 με τρίποντο στα 18 δεύτερα!

Στο Σινάν Ερντέμ δεν αρκούσαν τα 40 λεπτά για την ανάδειξη του νικητή στο φιλικό Τουρκίας-Σλοβενίας.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 90-90 και το ντέρμπι συνεχίστηκε στην παράταση.

Με το σκορ στο 103-101 για την Τουρκία, ο πολύπειρος Γκόραν Ντράγκιτς πήρε την καθοριστική επίθεση των Σλοβένων και με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 103-104!

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Ντράγκιτς:

Ο Ντράγκιτς τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους από 9/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 23 πόντους με 6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/8 βολές και 10 ριμπάουντ, συν πέντε ασίστ.

Για τη Σλοβενία επίσης, ο Κλέμεν Πρέπελιτς πέτυχε 14 πόντους, 12 ο Βλάτκο Τσάντσαρ, ενώ ο Μούριτς είχε 10 πόντους-11 ριμπάουντ.

Ο Φουρκάν Κορκμάζ ήταν με 33 πόντους από 5/11 τρίποντα πρώτος σκόρερ της Τουρκίας.

Στους 24 έφτασε ο Τσεντί Οσμάν και 19 πέτυχε ο Αλπερέν Σενγκούν.