Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μία πάρα πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στην Τρεβίζο με 77-82, για την 17η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Τρεβίζο αποδείχθηκε πολύ σκληρή αντίπαλος, καθώς δεν επέτρεψε σε καμία περίπτωση του αγώνα στην Αρμάνι να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-23 και το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +3 (42-45).

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και στην τρίτη περίοδο, όπου κατάφεραν να νικήσουν την αντίπαλό τους και να φέρουν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία (65-65).

Με τον Ίμπρο να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους, η Τρεβίζο πήρε αέρα 5 πόντων (73-68) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η ομάδα του Έτορε Μεσίνα αντέδρασε άμεσα και με δύο βολές του ΛεΝτέι πήρε κεφάλι (73-75).

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να παραμείνουν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, με την Αρμάνι, ωστόσο, να είναι πολύ πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και να παίρνει εκείνη τελικά τη νίκη με 77-82.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ΛεΝτέι με 24 πόντους και τον ακολούθησε ο Σέρχι Ροντρίγκεζ με 16. Με αυτήν τη νίκη της η Αρμάνι ανέβηκε στο 15-1 και πλέον στρέφει την προσοχή της στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (26/1, 21:45), στην Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-45, 65-65, 77-82