Τρεβίζο-Λαύριο

Αξιοπρεπέστατη παρουσία είχε το Λαύριο στην Ιταλία, προτού λυγίσει στο δ’ δεκάλεπτο και χάσει 87-72 από την Τρεβίζο, για τα play-in του BCL.

Πλέον, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αφού η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες.

H δεύτερη μονομαχία των δύο ομάδων, η οποία θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ, έχει οριστεί για την Τρίτη 18 Ιανουαρίου στις 19:30, ενώ σε περίπτωση που η σειρά πάει στο 1-1, θα επιστρέψει στο Τρεβίζο.

Ο αγώνας:

Το Λαύριο μπήκε ορεξάτο στο ματς και προηγήθηκε 18-14, προτού το α’ δεκάλεπτο κλείσει με 23-20 υπέρ της Τρεβίζο.

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα, χωρίς όμως να αποσπαστούν σε διψήφια επίπεδα.

Στο τέλος του ημιχρόνου ο Τζορντάνο Μπορτολάνι έγραψε με τρίποντο το 44-36, προτού ο Τζέρι Σμιθ αστοχήσει σε λέι-απ στην εκπνοή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά πέρασε το +10 υπέρ της Τρεβίζο, όμως στα τελευταία δύο λεπτά, το 63-52 έγινε 63-57, σκορ που έδινε ελπίδες στο Λαύριο για την ανατροπή.

Η ελληνική ομάδα βρισκόταν κοντά για ένα τρίλεπτο, ώσπου στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και μετέτρεψαν το 70-61 σε 79-61.

Όλοι πια γνώριζαν ότι το ματς είχε κριθεί, επομένως από τη στιγμή που το σκορ είχε γίνει 1-0, το τελικό αποτέλεσμα λίγη σημασία είχε.

Η Τρεβίζο σούταρε με 50% στα τρίποντα (12/24, έναντι 32% του Λαυρίου), είχε +10 ασίστ και +5 ριμπάουντ (παρεμπιπτόντως οι 8 ασίστ της ελληνικής ομάδας, όπως και τα 23 φάουλ που υπέπεσε, αποτελούν φετινά αρνητικά ρεκόρ).

O Χένρι Σιμς έκανε τη διαφορά στο ματς με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ήταν οι Τόμας Ντίμσα (19 πόντοι με 5/6 τρίποντα) και ΝτεΓουέιν Ράσελ (18 πόντοι, 8 ασίστ).

Στον αντίποδα, ο νεοαποκτηθείς Κόρι Σάντερς τα πήγε θαυμάσια με 17 πόντους, όσους έβαλε κι ο Τζέρι Σμιθ, ενώ καλή παρουσία συνολικά είχε ο Βασίλης Μουράτος.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72