Τέβιν Μακ

Με ένα τρίποντο του Μακ στην εκπνοή, η Καρδίτσα λύγισε το Μαρούσι με 87-84 στο “Γ. Μπουρούσης”, για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

H Καρδίτσα (5-10) είναι αήττητη στο Β’ γύρο με τέσσερις εντός έδρας νίκες σε ισάριθμους αγώνες, ενώ το Μαρούσι έπεσε στο 5-10, αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία, αφού στον Α’ γύρο στον Άγιο Θωμά είχε νικήσει με 94-88.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς (19π., 6ρ.) και τον ακολούθησαν οι Ρέι ΜακΚάλουμ (11π., 7ασ.), Ρομέλο Γουάιτ (10π., 7ρ.), Νίκος Δίπλαρος (10π.) και Γιωργος Καμπερίδης (10π.)

Πρώτοι σκόρερ για το Μαρούσι ήταν οι Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (16π.), Χάρης Γιαννόπουλος (14π.), Ρόμπερτ Γούνταρντ (13π.), Αχμέντ Χιλ (10π.)

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα, το Μαρούσι προηγήθηκε με 3-11 (6′), όμως η Καρδίτσα απάντησε με ένα σερί 6-0 (9-11) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (30-41), όμως οι γηπεδούχοι τη ροκάνισαν στο 43-48 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το Μαρούσι ξέφυγε ξανά με διψήφια διαφορά (43-53), όμως η Καρδίτσα μείωσε ξανά στο τέλος του δεκαλέπτου (66-69).

Με δύο τρίποντα του Γιάνκοβιτς η Καρδίτσα προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα (73-72), όμως το Μαρούσι απάντησε με ένα σερί 0-6 (73-78), πριν από το νέο τρίποντο του Γιάνκοβιτς (76-78).

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, ο ΜακΚάλουμ μείωσε 82-84 με 2/2 βολές στα 54” και ισοφάρισε (84-84) στα 35”, ξανά με 2/2 βολές.

Ο Γιαννόπουλος αστόχησε σε τρίποντο στα 6.4” και ο Τέβιν Μακ με τρίποντο στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στην Καρδίτσα!

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-48, 66-69, 87-84.