Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε την Τετάρτη η Μπάγερν Μονάχου (3-6) με 75-74 επί της Βιλερμπάν  (3-6) στη Γαλλία στην 9η αγωνιστική EuroLeague.

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ (10π.) με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 75-74 για την ομάδα του Τρινκιέρι στο Αστρομπάλ, κι ενώ ο Τζόνα Μάθιους έκανε το λάθος στα 33” για τη γαλλική ομάδα, που γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, πριν έλθει στην Αθήνα για να παίξει την Παρασκευή με τον Παναθηναϊκό.

Ο Λούτσιτς τελείωσε με 13 πόντους, από 12 είχαν Μπαμπ-Ομπστ για τους νικητές, ενώ για τη Βιλερμπάν ο Νάντο Ντε Κολό είχε 15 πόντους, κι ο Μάθιους 13.

Η εξέλιξη του αγώνα

Παρά την επάνοδο του Νάντο Ντε Κολό στην αγωνιστική δράση, η Βιλερμπάν ζορίστηκε πολύ επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με κακή κυκλοφορία και κυρίως, αδυναμία να μπει στην αντίπαλη ρακέτα.

Πιο αποφασιστική η Μπάγερν, άνοιξε την αντίπαλη άμυνα με τα τρία τρίποντα του Αντρέας Ομπστ για το 25-13 πριν τελειώσει η περίοδος (25-15 για τους Βαυαρούς) και μετά χτύπησε και στο ζωγραφιστό.

Το τρίποντο (7/14) κράτησε “ζωντανή” τη γαλλική ομάδα στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, καθώς ο απολογισμός της ήταν επιεικώς τραγικός στα άλλα σουτ, με 3/18 προσπάθειες για δύο πόντους!

O Τζόνα Μάθιους πέτυχε 8 πόντους κι ο Γιουσούφα Φαλ άλλους 4, στο 12-0 σερί που γύρισε τον αγώνα για τη Βιλερμπάν, η οποία από το 37-49 μετά από 23:14 αγώνα, ισοφάρισε 49-49 για να λήξει το δεκάλεπτο, 53-53.

Πλέον ο αγώνας άρχιζε από μηδενική βάση και το παιχνίδι κρίθηκε στην απόλυτη λεπτομέρεια.

Οι δύο βολές του Ρούμπιτ έμελλε να είναι οι καθοριστικές, στα 53 δεύτερα, για την Μπάγερν που έφυγε με την τρίτη της νίκη συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία.

Άλλωστε έχει τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες, με μόνη ήττα σε αυτό το διάστημα, από τον Ολυμπιακό στο Μόναχο.

Tα δεκάλεπτα: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75