Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, πέτυχε το βράδι της Πέμπτης στη Βαλένθια ο  Ολυμπιακός με 78-65 στην 26η αγωνιστική της EuroLeague!

Με τη σκληράδα που απαιτούσε τέτοιου είδους αγώνας, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε την ανάρρίχησή της στην κατάταξη τώρα που πλησιάζει η τελική ευθεία, με “πλώρη” την πρώτη εξάδα που οδηγεί απευθείας στα playoffs!

Στο 15-11 έφτασε ο Ολυμπιακός (με 6-7 ρεκόρ εκτός έδρας) που ξόρκισε τον “ισπανικό δαίμονα” της σεζόν, νικώντας στον 8ο και τελευταίο του αγώνα ισπανική ομάδα μετά από επτά ήττες.

Συνέχισε όμως την παράδοση στη Βαλένθια, με οκτώ νίκες, σε οκτώ επισκέψεις του!

Στο 13-13 έμεινε η Βαλένθια, με 8-6 ρεκόρ στην έδρα της.

Ο Αϊζάια Κάνααν πέτυχε 12 από τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, από 10 είχαν Ράιτ και ΜακΚίσικ, αλλά ο MVP ήταν η άμυνα που κράτησε τόσο χαμηλά τους Ισπανούς μέσα στη Fonteta.

Με 9 πόντους, αλλά 11 ριμπάουντ, τελείωσε ο Άλεκ Πίτερς.

Ήταν γνωστό και πριν από το τζάμπολ πώς τέτοιου είδους αγώνας, ειδικά απέναντι στη Βαλένθια, ανάμεσα δηλαδή στις δύο καλύτερες αμυντικές ομάδες της EuroLeague, -με κορυφαία του Ολυμπιακού, 75,6-  θα κριθεί στη σκληράδα και στην ταχύτητα των αντιδράσεων.

Ο Ολυμπιακός το έβγαλε από την αρχή αυτό το στοιχείο και κυρίως, δεν φοβήθηκε να πάει στην επαφή και στην επίθεσή του.

Άρχισε να φθείρει τη Βαλένθια από την Α’ περίοδο, εκμεταλλεύτηκε τις βολές (7/7) και προηγήθηκε με 21-19 στο δεκάλεπτο, διατηρώντας την εικόνα της υπεροχής.

Στο β’ δεκάλεπτο, δε, με την άνοδο του Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος (7π.) έφυγε με 11 πόντους, 34-23. Εξίσου σημαντική με την άμυνά του, υπήρξε η ελαχιστοποίηση του λάθους, αφού έπειτα από τα 5 στο πρώτο δεκάλεπτο δεν έκανε κανένα στο δεύτερο.

Προς το τέλος τα “χάλασε” όμως, όταν άφησε τη Βαλένθια να βρει σκορ. Με τον Οτζελέγιε αλλά και τον Αροστέργι να βάζει 7 πόντους στο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν γρήγορα από το -11 στον πόντο, 35-36.

Ο Πετρούσεβ με δύο σερί καλάθια κράτησε μπροστά τον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε με 40-39 στο ημίχρονο.

Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν υποδειγματικό για τον Ολυμπιακό.

Επέτρεψε μόλις δύο πόντους στην ομάδα του Μουμπρού και με τον Αϊζάια Κάνααν να βάζει δύο συνεχόμενα καλάθια, έφυγε με 10 πόντους διαφορά, 51-41 στο πεντάλεπτο, κι επιμέρους σκορ, 11-2 στη Γ’ περίοδο.

Ένα ακόμα καλάθι του Κάνααν που ‘χε 4/4 δίποντα και μια ασίστ που έδωσε στον Μουστάφα Φαλ, για το πρώτο του καλάθι στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, συν 2/2 βολές του ΜακΚίσικ, έδωσαν στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα το πιο μεγάλο προβάδισμα της βραδιάς, 59-44 μετά από 29 λεπτά αγώνα.

H Bαλένθια έδειξε νευρικότητα σε όλη τη βραδιά, ειδικά όσο κυλούσε το ματς ασχολήθηκε πολύ με τους διαιτητές και με 11 δεύτερα για τη λήξη της τρίτης περιόδου, με το σκορ στο 48-59, αποβλήθηκε ο προπονητής της, Άλεξ Μουμπρού με δεύτερη τεχνική ποινή!

Το τρίποντο του Κάνααν στο δίλεπτο, για το 74-60 “σφράγισε” την κυριαρχία του Ολυμπιακού κι εξασφάλισε παράλληλα, καλού-κακού την κάλυψη του -7 από την εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού στον Α΄γύρο με 56-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78