Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Καρδίτσα Ιαπωνική το βράδι της Κυριακής που λύγισε και τον Άρη Midea με 80-71 για να φτάσει στις τέσσερις συνολικά στη Stoiximan Basket League!

Mε πολλά νέα πρόσωπα στον Β’ γύρο, όπου θα ποντάρει στην έδρα της, όπου θα δώσει τους πιο πολλούς αγώνες, η Καρδίτσα έχει μεταμορφωθεί και δεν θυμίζει πια ομάδα που θα παλέψει για την παραμονή της.

Ο Σακ Μπιουκάναν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου, που είναι αλήθεια, ότι είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, αφού πλέον είναι γεμάτη λύσεις.

Όμως ο Μπιουκάναν έδρασε όταν ο αγώνας έγινε σκληρός, στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι ομάδες ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους.

Ήταν το διάστημα που ο Μπιουκάναν πέτυχε 16 από τους 18 πόντους του, για να δώσει στην ομάδα του παράσταση νίκης.

Η Καρδίτσα έφτασε έως το +12 στο δεύτερο μισό, 77-65 όταν πια έγινε η διαφορά, μετά από ένα τρίτο δεκάλεπτο, με αλλεπάλληλες αλλαγές στο προβάδισμα. Ο Ρέι ΜακΚάλουμ πρόσφερε άλλους 16 πόντους στους νικητές, τους 13 στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί 44-38.

Ο Άρης το πάλεψε με την άμυνά του, πέρασε πρώτη φορά στο σκορ 44-45 με τον συνήθη ύποπτο των δευτέρων ημιχρόνων, Τζόναθαν Σταρκ κι έμεινε κοντά έως την αρχή της Δ’ περιόδου, 61-60.

Εκεί έγινε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, με τον Άρη να προσπαθεί να απαντήσει αλλά να είναι πολύ άστοχος, αφού κι ο Τολιόπουλος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, άλλωστε έπαιζε απροπόνητος, οι ψηλοί δεν πρόσφεραν σε εκείνο το σημείο και ο Γκάλινατ ήταν στο στόχαστρο της άμυνας της Καρδίτσας.

Ο Αμερικανός ήταν πρώτος σκόρερ του Άρη με 18 πόντους, τιμήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα, αφού πέρυσι έπαιξε στην Καρδίτσα, όμως στην τελευταία φάση έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής.

Με λίγα δεύτερα στο ρολόι, ο Γιάνκοβιτς που είχε την μπάλα, έδειξε ότι δεν θα επιτεθεί, όμως ο Γκάλινατ έκλεψε την μπάλα και πήγε στο αντίπαλο καλάθι για να ακολουθήσει μεγάλη ένταση, άνευ λόγου και αιτίας.

Υπήρξε μεγάλη ένταση για αρκετά λεπτά, οι διαιτητές αντί να βλέπουν το replay για να διαπιστώσουν εάν υπάρχει αντιαθλητικό στον Γκάλινατ, κοιτούσαν την ένταση πίσω από τον πάγκο του Άρη.

Οι διαιτητές τελικά αποφάσισαν την αποβολή των Γκάλινατ-Γιάνκοβιτς!

Δείτε τι ακριβώς έγινε:

Ο Μποχωρίδης έμεινε 34:28 στο παρκέ κι είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε ο Μπάνκστον.

O Άρης είχε 7/27 τρίποντα κι έχασε 10 βολές, 20/30.

Πλέον η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που έπαιζε χωρίς τον Ρόνι Χάρελ, έχει 7-7 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-38, 59-58, 80-71