Γκραν Κανάρια

Η Γκραν Κανάρια πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Euroleague επί της Μπούντουτσνοστ με 95-85, για την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης, δείχνοντας διαφορετικό πρόσωπο μετά την αλλαγή προπονητή.

Η Γκραν Κανάρια δείχνει ότι έχει αλλάξει πλώρη μετά την αλλαγή προπονητή έχει αλλάξει και πρόσωπο στους αγώνες της.

Η ομάδα του Βίκτορ Γκαρσία ξεκίνησε τον αγώνα της Παρασκευής (14/12) νωθρά, αλλά γρήγορα πήρε τα ηνία του αγώνα και δεν τα έχασε μέχρι το τέλος του.

Πήρε άμεσα το προβάδισμα από την Μπούντουτσνοστ (17-16) και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά από την πρώτη περίοδο στους 8 (26-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γκραν Κανάρια έδειξε πάρα πολύ καλό πρόσωπο και προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό με 12 πόντους (38-46) και πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου έφτασε να είναι μπροστά ακόμα και 25 (56-31).

Το δεύτερο ημίχρονο πήρε τη μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η Γκραν Κανάρια διατήρησε και αύξησε τη διαφορά της.

Τελικά, η Μπούντουτσνοστ μείωσε αργά στην τελευταία περίοδο, όταν πλέον το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει.

Η ομάδα του Βίκτορ Γκαρσία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-7, ενώ η Μπούντουτσνοστ υποχώρησε στο 3-9.

Κορυφαίος για την Γκραν Κανάρια ήταν ο Μάρκους Έρικσον με 15 πόντους (5/8 τριπ.), ενώ και ο Οντρέι Μπάλβιν είχε καλή παρουσία με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους καλύτερος παίκτης ήταν ο Έντουιν Τζάκσον με 15 πόντους (3/7 τριπ.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλπετα: 26-20, 56-34, 82-57, 95-85

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρσία): Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ, Έρικσον 15 (5), Μπάλβιν 13, Μπάεζ 6 (1), Πασέτσνικς 8, Πάουλι 7, Ραμπασεδ 12(1), Έβανς 9 (2), Στρόμπερι 3, Ραντίτσεβιτς 12, Τιλί 10 (2).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 15 (3), Σουάντ Σέχοβιτς 7 (2), Ερλ Κλαρκ 8 (1), Μπάροβιτς 4, Κότι Κλαρκ 6, Σιντ Σέχοβιτς 8, Στάροβλαχ, Γκόρντιτς 10, Ζόραν Νίκολιτς, Όμιτς 12 (1), Πόποβιτς 10 (2), Ντανίλο Νίκολιτς 5 (1).