Κυπελλούχος Ελλάδας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και 12η συνολικά στέφθηκε ο Ολυμπιακός την Κυριακή στο Ηράκλειο Κρήτης, όπου νίκησε τον Παναθηναϊκό με 69-58 στον τελικό του Final-8 Κυπέλλου ΟΠΑΠ.

Με αιχμή στην επίθεση τους ψηλούς του (Φαλ (13π., Ράιτ 13π., Πέτρούσεβ 10π.), καλή άμυνα στα ατού του Παναθηναϊκού και πιο μυαλωμένο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έλεγξε τον αγώνα από τη β’ περίοδο κι έμοιαζε κυρίαρχος, για την εξέλιξη του αγώνα στο β’ μέρος.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος, με βεβιασμένες επιλογές, μακριά από συνετές αποφάσεις και με το άγχος να βαραίνει όσο κυλούσε ο χρόνος, αναλώθηκε σε σωρεία λαθών, είτε από αυτά που καταγράφει η στατιστική, ή από αυτά που καταγράφουν οι προπονητές, ως λάθος επιλογές.

Από την άλλη και παρά τη μνημειώδη αστοχία τους από μακριά για 25 λεπτά, οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν χαρακτήρα, δεν πτοήθηκαν, συνέχισαν με την άμυνα και το παιχνίδι με τη front line τους κι επιβραβεύτηκαν.

Ο Ολυμπιακός είχε 40 πόντους μέσα στη ρακέτα έναντι 22 του Παναθηναϊκού, 24 ασίστ για 10 λάθη, έναντι 14 ασίστ για 17 λάθη του Παναθηναϊκού και επτά επιπλέον επιθετικά ριμπάουντ από τον αντίπαλό του!

H εξέλιξη του τελικού:

Με 4 πόντους από Λεσόρ και Ναν ο Παναθηναϊκός έκανε πιο ενθουσιώδη εκκίνηση για το 10-4, αλλά σύντομα “τράκαρε” στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Χωρίς χώρους, χωρίς ελεύθερο σουτ, ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν να βρει σκορ και μετά το ξεκίνημα, δεν μπορούσε να δράσει ο Κέντρικ Ναν.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την μπάλα στον Φαλ, που έχει καλή παράδοση αγώνων κόντρα στους “πράσινους”.

Τα ποσοστά των δύο ομάδων μας έδειξαν με το “καλημέρα” ότι θα είναι χαμηλά, ειδικά από μακριά.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε την Α΄περίοδο με 4+2 παίκτες, όταν αναγκαστικά ο Λαρεντζάκης πήρε τη θέση του Κάνααν που ένιωσε ζαλάδα, την ώρα που ο Αταμάν είχε ήδη χρησιμοποιήσει εννέα παίκτες!

Με συνολικό σερί 7-0, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-12 στην αρχή της β’ περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με το δικό του 7-0. Μάλιστα το ολοκλήρωσε με τρίποντο του Μήτογλου, το πρώτο εύστοχο στο παιχνίδι για τις δύο ομάδες μετά από 12 άστοχα.

Το 19-16 του Παναθηναϊκού μετά από 13 λεπτά, ακολούθησε σωρεία λαθών των “πράσινων” υπό την ασφυκτική πίεση των “ερυθρόλευκων”.

Στο ημίχρονο τα λάθη ήταν 10-3 και με τη δράση του στην αντίπαλη ρακέτα (20π.) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-25 έχοντας βρει έστω και ελάχιστα εύκολα καλάθια.

Ο δε απολογισμός των ομάδων από τα 6,75μ. στο 20άλεπτο, ήταν 2/9 για τον Παναθηναϊκό, 1/14 για τον Ολυμπιακό!

Αυτή η κακή εικόνα άλλαξε κάπως στη Γ’ περίοδο.

Ο Μήτογλου έκανε την αρχή, για το 7-1 επιμέρους του Παναθηναϊκού σε 5 λεπτά για το 32-31, αλλά ο Κάνααν βρήκε τη λύση για τον Ολυμπιακό με δύο τρίποντα.

Ένα τρίτο, από τον Πίτερς ξανάβαλε για τα καλά μπροστά τον Ολυμπιακό 42-39!

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη, έχασε πολλές μπάλες σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, σε μια παρεμφερή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Φαλ να φτάνει στους 13 πόντους με 6/7 προσπάθειες, η ομάδα του Μπαρτζώκα έφυγε με 6 πόντους, 45-39 λίγο πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, που βρήκε τον Ολυμπιακό στη μεγαλύτερή του διαφορά στη βραδιά, +8 με 47-39, με τον Παπανικολάου να πιάνει “κοιμώμενους” τους παίκτες του Παναθηναϊκού στη λήξη, μετά από δύο άστοχες βολές του Λεσόρ!

Με το πρώτο καλάθι του Σλούκα στον τελικό, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 5, 44-49, όμως η “πράσινη” επίθεση δεν είχε καθαρές λύσεις, οι παίκτες ήταν διστακτικοί κι έπαιρναν τραβηγμένες επιλογές.

Ο Ολυμπιακός πήγε σε πιο μελετημένο παιχνίδι επιθετικά συνέχισε να παίζει με τους ψηλούς, αυτή τη φορά με τον Μόουζες Ράιτ.

Με πέντε σερί πόντους του, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10, 56-46 με 5,5 λεπτά για τη λήξη, στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε κερδίσει πια και το ψυχολογικό μέρος το τελικού. Ο Πετρούσεβ με τρίποντο έκανε το 59-46 την ώρα που ο Παναθηναϊκός συνέχιζε τις λάθος επιλογές.

Ο Ράιτ ουσιαστικά “σφράγισε” την υπεροχή του Ολυμπιακού και την επιλογή να χτυπά μέσα στη ρακέτα, αρχικά με τον Φαλ και μετά με τον Αμερικανό, συν τις βοήθειες του Πετρούσεβ.

Ο νεότερος των Αμερικανών παικτών του Ολυμπιακού έφτασε στους 8 πόντους στη Δ’ περίοδο για το 62-48 με τρία λεπτά για τη λήξη.

Πλέον ο τελικός είχε κριθεί με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση και δεύθτερο τίτλο φέτος στην Ελλάδα μετά το Super Cup, με τελικό σκορ, 69-58.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69