Φρανσίσκο-Κασελάκης

Με κορυφαίο τον Λεωνίδα Κασελάκη (21π.), το Περιστέρι λύγισε τον Κολοσσό Ρόδου με 88-78 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 20ή αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι βρίσκεται στην τρίτη θέση με ρεκόρ 13-7, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από την ΑΕΚ (12-7).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παίζει με τον Προμηθέα στην Πάτρα (1/4) στην 21η αγωνιστική, ενώ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Κασελάκης (21π.), Ντένμον (16π.), Φρανσίσκο (15π., καθοριστικός στο φινάλε), Μπίλαν (13π., 11ρ.) και Χάμερ (13π., 6ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο Κολοσσός έπεσε στο 9-10, με αγώνα λιγότερο και δύσκολα θα αποφύγει την 8η θέση και τη διασταύρωση με τον Ολυμπιακό στα προημιτελικά των playoffs.

Για τους Ροδίτες ο Κόφι πέτυχε 17 πόντους και ο Ντίξον 13.

Ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, όμως στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι έφτασε στη νίκη χάρη στο ρεσιτάλ του Φρανσίσκο.

O Σιλβέιν Φρανσίκο πέτυχε τους 10 από τους 15 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 22-12 το Περιστέρι έφτασε τις 13 νίκες στις πρώτες 20 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League.

Το Περιστέρι bwin μπήκε με… φόρα στο παιχνίδι και «έχτισε» μια σημαντική διαφορά 8 πόντων (16-8 στο 5’) με τον Λεωνίδα Κασελάκη να κάνει τη διαφορά, όμως ο Κολοσσός σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και με τον Τζέιμς Γιανγκ βρήκε λύσεις για να επιστρέψει και να πάρει το προβάδισμα (24-25, 10′).

Στη δεύθτερη περίοδο, ο Κρίστοφερ Κόφι αποτέλεσε «πυλώνα» παραγωγικότητας για τον Κολοσσό, που πήρε πόντους και από τον Μάικλ Ντίξον, όμως υπήρχε ισορροπία (31-31 στο 14.40’’ και 38-38 στο 18.50’’) που αποτυπώθηκε και στο τέλος του ημιχρόνου με το τρίποντο του Σιλβέιν Φρανσίσκο (43-43 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μάικλ Ντίξον και Γιανίκ Μορέιρα να σκοράρουν, οι Ροδίτες βρέθηκαν στο +6 (47-53 στο 24’), όμως τα καλάθια από τους Κασελάκη και Μωραΐτη δημιούργησαν ισορροπία (55-55) ξανά λλίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (66-66, στο 30’).

Το Περιστέρι έχασε τον Δημήτρη Μωραΐτη που γύρισε το πόδι του και δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά στερώντας μια σημαντική λύση από τον Βασίλη Σπανούλη.

Όμως, στην τελευταία περίοδο η πίεση στην άμυνα, η προσωπικότητα του Σιλβέιν Φρανσίσκο που οργάνωσε και «εκτέλεσε» στο «ένας εναντίον ενός» σε συνδυασμό με τον Λεωνίδα Κασελάκη που πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση έδωσε στους «κυανοκίτρινους» έναν «αέρα» 7 πόντων (75-68 στο 33’), που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος (81-74 στο 37.30’’ και 83-76 στο 38’) «κλειδώνοντας» με αυτό τον τρόπο τη νίκη για το Περιστέρι bwin.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78.