Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την τρίτη θέση στο ANGT, στο Βελιγράδι, καθώς επικράτησε της Ολίμπια Λιουμπλιάνα στον μικρό τελικό με 87-86, το απόγευμα της Κυριακής (24/02).

Οι Έφηβοι του Ολυμπιακού κατάφεραν να πάρουν τη νίκη επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνα, σε ένα αγώνα “θρίλερ” που ήταν “κλειστός” καθ’ όλη τη διάρκειά του.

Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από νωρίς, με την Ολίμπια να προηγείται με 5 πόντους (15-10) δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στη δεύτερη περίοδο (24-24) και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 42-39.

Στην επαάνηληψη η εικόνα ήταν η ίδια, με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει κάποια σημαντική διαφορά.

Στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στα τελευταία 1:35, η Ολίμπια ισοφάρισε και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 86-85, για να έρθει ο Ιωσήφ Κολοβέρος και να γράψει το τλεικό 87-86, με 8 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα.

Ο Ιωσήφ Κολοβέρος έκανε τα πάντα και στην τελευταία άμυνα και έτσι χάρησε τη νίκη και την τρίτη θέση στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-39, 67-67, 87-86