Η δίψα της Ρεάλ Μαδρίτης για έναν τίτλο φέτος, φάνηκε και στον πρώτο ημιτελικό των playoffs της Liga Endesa, όπου διέλυσε τη Βαλένθια με 94-72 το βράδυ της Πέμπτης (6/6).

Ο Άντονι Ράντολφ πέτυχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, έφτασε στους 24 σε 22:14 συμμετοχής με 6/6 τρίποντα κι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έλιωσε τη Βαλένθια δείχνοντάς της πώς είναι στο ψηλότερο επίπεδο.

Με σκληρή άμυνα πρώτα από όλα, τρομερή ενέργεια στην επίθεση η Ρεάλ έφτασε στο 1-0 εύκολα, στα χαρτιά, αλλά με επίδειξη ισχύος σε όλους τους τομείς!

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ράντολφ μπαίνει και στη β’ περίοδο με τρίποντο κοντά σε λήξη χρόνου επίθεσης!

Η Βαλένθια δεν τολμούσε να πατήσει στην αντίπαλη ρακέτα, έβαλε ελάχιστα καλάθια από το ζωγραφιστό και έδειξε ότι δεν μπορεί να κοντράρει σε τέτοια σειρά τη Ρεάλ, όσο κι αν είναι υπερβολικό να κρίνεις σειρά από έναν και μόνο αγώνα.

Η διαφορά ποιότητας, όμως, είναι τεράστια! Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με 28 πόντους στην τρίτη περίοδο, 74-46!

Δείτε πόσες πάσες άλλαξαν οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης, για το τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ στην τελευταία περίοδο!

Ο Κοσέρ πέτυχε 11 πόντους, για τη Ρεάλ και ο Τέιλορ 10, εκ των οποίων 8 στην πρώτη περίοδο.

Ο Ολλανδός Άαρον Ντούρνεκαμπ ήταν πρώτος σκόρερ της Βαλένθια με 15 πόντους και ο Γουίλ Τόμας με 10 ο δεύτερος, έχοντας πετύχει τους 8 στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 48-33, 74-46, 94-72