Δεύτερη νίκη στην Euroleague για τον Ερυθρό Αστέρα (2-4) που επιβλήθηκε με 90-78 της Χίμκι (4-2) στο ”Aleksandar Nikolic Hall”. Μέχρι και τους 27 πόντους έφτασε η διαφορά από την ομάδα των ”καυτών” Περπέρογλου, Σίμανιτς, Μπάρον που ”προσγείωσε” ανώμαλα το φορμαρισμένο σύνολο του Ρίμας Κουρτινάιτις.

Μια ”διαστημική” τρίτη περίοδος ήταν αρκετή να… αποτελειώσει τους Ρώσους που εξαρχής δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους. Η ”καυτή” έδρα των Σέρβων έδωσε… φτερά στους παίκτες του Αστέρα που έδειχναν πιο ”ψυχωμένοι” και έτοιμοι για τη νίκη.

Ενδεικτικό παράδειγμα ο ”τσαμπουκάς” του Μπράνκο Λάζιτς με τον Γιάνις Τίμα. Ο άσος των ”ερυθρολεύκων” ήθελε να ”χαλάσει” το μυαλό του Λετονού σκόρερ, όμως κατάφερε, πρώτα, να αποβληθεί μέσα σε δυο λεπτά αγώνα! Τη συνέχεια ανέλαβαν οι συμπαίκτες του.

Ο Σίμανιτς είχε 13 πόντους σε 9 λεπτά και ο Περπέρογλου από 12 π. σε 6 λεπτά! Στην εξίσωση μπήκε και ο Μπάρον, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν τον αγώνα, έχοντας 11/23 τρίποντα (47.8%), ενώ στο 31′ ο πίνακας έγραψε 83-56, δηλαδή +27!

Ο Γκιλ ξεχώρισε στο αντίπαλο ”στρατόπεδο” με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σβεντ με 14 πόντους, σε μια βραδιά που δεν ευστόχησε σε τρίποντο (0/6). Ο Μπούκερ είχε 13 πόντους με καλά ποσοστά (1/3 διπ., 3/4 τρίπ, 2/2 βολές). Από εκεί και κάτω, όλοι βρέθηκαν σε μέτρια ή κακή βραδιά, με τα δίποντα στο 47% και τρίποντα 23%.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 50-41, 80-56, 90-78