Την ήττα με 87-85 στην παράταση από την Τσμόκι Μινσκ γνώρισε την Τετάρτη το Περιστέρι, στην πρεμιέρα του στο FIBA Europe Cup.

Αφού επέστρεψε από διαφορά 18 πόντων στην τελευταία περίοδο και προσπέρασε στο σκορ, δεν κατόρθωσε να το εκμεταλλευτεί, ο αγώνας πήγε στην παράταση (κα.α. 77-77) όπου έχασε δύο κρίσιμα τρίποντα στο τέλος και μαζί και το παιχνίδι!

Η Τσμόκι, είχε μια νίκησε σε 5 επίσημους φετινούς αγώνες, (-3 στη VTB League) κι αυτή, στα προκριματικά του BCL που είχε νικήσε με 2 πόντους διαφοράς την ολλανδική Λέιντεν.

Ο αγώνας

Η ελληνική ομάδα άρχισε καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 10 πόντους, νωρίς, 15-5 με 7 πόντους του Λίνου Χρυσικόπουλου κι είχε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.
Η αμυντική της αδυναμία, όμως, φάνηκε στα έξι τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όταν με αιχμή τους Αμερικανούς της παίκτες, η Τσμόκι Μινσκ ανέβασε ταχύτητα.
Με τελευταίο προβάδισμα το 31-28, το Περιστέρι δέχτηκε σε έξι λεπτά 21 πόντους για να βρεθεί με 9 πόντους πίσω στο ημίχρονο, 49-40.
Η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη για την ομάδα του Μανωλόπουλου που στην τρίτη περίοδο βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 18 πόντους, 68-50 με 1:25 για τα 30:00.
Υπό την απειλή μιας ντροπιαστικής ήττας, οι παίκτες του Περιστερίου άλλαξαν τελείως την αμυντική τους διάθεση στην τελευταία περίοδο κι αυτό οδήγησε στην ανατροπή!
κράτησαν τους Λευκορώσους χωρίς καλάθι για 6:13 και έως τότε, έκαναν 13-0 σερί για να μειώσουν 70-69!
Με 2:22 για τα 40:00, αποβλήθηκε ο Ίαν Μίλερ με 2η τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στους διαιτητές. Την πρώτη την είχε δεχτεί μετά από 5:15 αγώνα στην Γ’ περίοδο.
Όμως ο Πέτεγουεϊ με καλάθι και φάουλ έδωσε στο Περιστέρι το πρώτο του προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο,  με 52” για τη λήξη 76-75. Ο Κατσίβελης έκανε το 77/75 με 1/2 βολές στα 34” αλλά ο Κλαρκ ισοφάρισε 77-77 με λέι απ στα 29”.
Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Πέτεγουεϊ αστόχησε σε τρίποντο και ο αγώνας πήγε στην παράταση!
Κι όσο οι Αμερικανοί έκαναν ζημιά στο Περιστέρι στην κανονική διάρκεια, στο επιπλέον πεντάλεπτο ήταν οι Λευκορώσοι Μπελνιάκου και Μπλίζνιουκ.
Ειδικά το λέι απ του τελευταίου για το 87-85 στα 20 δευτερόλεπτα καθώς στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου ο ΜακΚρι αστόχησε στο τρίποντο.
Tα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77 (κ.α.) 87-85 (παρ.)

Στον άλλον αγώνα του ομίλου, η γερμανική Κράιλσχαϊμ νίκησε εκτός έδρας τους Δανούς, Μπάκεν Μπέαρς, με 91-78.