Με τον Κέβιν Πάντερ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους, η Αρμάνι Μιλάνο (19-10) νίκησε στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ (18-10) με 84-76 και πέρασε δεύτερη στη βαθμολογία της Euroleague!

O Αμερικανός γκαρντ είχε 9/9 βολές, 4/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα με τις “βόμβες” του να έρχονται επίσης, σε καίρια σημεία του αγώνα!

Για αυτό η ομάδα του Έτορε Μεσίνα νίκησε και έχει και την ισοβαθμία με εκείνη του Δημήτρη Ιτούδη αφού στον Α’ γύρο είχε χάσει στην παράταση με 91-87.

Σε αντίθεση με τότε όμως, η ΤΣΣΚΑ έπαιξε σήμερα δίχως τον Μιλουτίνοβ, μεγάλο πρωταγωνιστή της δικής της νίκης στο Μιλάνο, τότε που έκανε το τρομερό double double με 17 πόντους και 19 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 16 επιθετικά!

Η Αρμάνι έκανε ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο με 12/16 σουτ και προηγήθηκε με 30-10, όμως με τον Σενγκέλια και τον Τζέιμς, η ΤΣΣΚΑ ροκάνισε τη διαφορά στους 5, 34-39.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Κέβιν Πάντερ ο οποίος πέτυχε τους οκτώ τελευταίους πόντους του ημιχρόνου, έφτασε στους 17 για να ξεφύγει η ομάδα του Μεσίνα, πάλι, με 47-34 για την ανάπαυλα!

Δείτε το “χτύπημα” του Κέβιν Πάντερ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου:

Η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε τα σουτ της, κι από 3/17 στην Α’ περίοδο είχε 9/21 στη β’ αλλά πλήρωνε την κακή μέρα του Κλάιμπερν (2/10 σουτ στο ημίχρονο) και την εμμονή της να τον βάλει σε ρόλο πρωταγωνιστή στον αγώνα, την ώρα που ο Σενγκέλια έδειχνε ότι μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.
Κι ήταν ο ηγέτης της επιστροφής της ΤΣΣΚΑ και στη Γ’ περίοδο, όταν μείωσε 53-61 με 1:50 για το τέλος.
Εκεί όμως, γίναμε στο ίδιο έργο θεατές: Ακολούθησαν τρία σερί τρίποντα της Αρμάνι, από Ροντρίγκεθ, Σιλντς και Ντατόμε κι οι Ιταλοί πήγαν με +15 (70-55) για την τελευταία περίοδο!
Καταλυτική ήταν κι η παρουσία του Χάινς σε αυτό το δεκάλεπτο, με blocks και ασίστς!
Δείτε ένα απίθανο block του Κάιλ Χάινς:

Ο Χάινς τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 blocks!
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι πάλι μείωσαν έως τους 6 (70-76) και (μαντέψτε) απάντησε με τρίποντο ο Πάντερ!
Δεν υπήρξςε σημείο της βραδιάς που να προσπάθησε να επιστρέψει η ΤΣΣΚΑ και να μην απάντησε ο Πάντερ, σε μια τρομερή παράσταση!
Ο Σεβόν Σιλντς πρόσθεσε 14 πόντους, 12 ο Ζακ ΛεΝτέι.
Ο Σενγκέλια είχε 20 πόντους-10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
Ο Μάικ Τζέιμς τελείωσε με 21 πόντους, αλλά 3/12 τρίποντα.
Τα δεκάλεπτα: 10-30, 34-47, 55-70, 76-84