Ένα τρομερό δίδυμο συνέθεσαν ο Μάικ Τζέιμς με τον Γιάνις Στρέλνιεκς και εκτέλεσαν τη Φενέρμπαχτσε με 88-70, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να γίνεται η 6η ομάδα της κορυφής στη Euroleague με 6-2!

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς (23π.) έκανε την αρχή στη Γ’ περίοδο όπου πέτυχε 17 από τους 25 πόντους της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 13 στην α’ περίοδο και 15 στην τελευταία για να τελειώσει το ματς με 31 με 6/8 τρίποντα!

Η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε στα ριμπάουντ, είδε τον Κώστα Κουφό να κάνει άλλη μια θετική παρουσία στο 2ο ματς της καριέρας του στη Euroleague (6π., με 3/3, ενώ είχε 2/2 στη Λυών, συν 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 blocks!) και με 10/17 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε μέσα σε αποθέωση στη νίκη.

Η Φενέρμπαχτσε έπεσε στο απίστευτο, 2-6, ενώ μόνο ο Σλούκας (20π.-6 ασίστ) και ο Ντέρικ Γουίλιαμς (19π.) συν την προσπάθεια του Κάλινιτς (6π., 10ριμπ., 2 blocks) φάνηκαν.

Η απουσία του Ντε Κολό, λόγω του τραυματισμού του, ήταν μεν αισθητή, όχι όμως και δικαιολογία για τέτοια ήττα και παρά τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας της ρωσικής ομάδας στο δεύτερο μισό.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως με ευθύνη του Κώστα Σλούκα, ο οποίος κράτησε τη Φενέρμπαχτσε πολύ κοντά στο σκορ με την ΤΣΣΚΑ του κεφάτου Μάικ Τζέιμς. Ο Έλληνας γκαρντ της τουρκικής ομάδας είχε 11 πόντους και 4 ασίστ και μαζί με τον Ντέρικ Γουίλιαμς βρίσκονταν σε απόσταση βολής από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Δείτε μια όμορφη συνεργασία του Κώστα Σλούκα με τον Ντέρικ Γουίλιαμς:

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 5 πόντων, κι αυτή, επειδή ο Μάικ Τζέιμς ευστόχησε  σε τρίποντο στη λήξη.

Δείτε πώς έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το τρίποντο του Μάικ Τζέιμς έπειτα από ένα shake n bake που αποτελεί χαρακτηριστική του κίνηση!

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς, όμως έμελλε να κάνει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο.

Ασταμάτητος ο Λετονός, πέτυχε σε αυτό το δεκάλεπτο περισσότερους πόντους από όσους ολόκληρη η Φενέρμπαχτσε (17-15) και η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 15 πόντους (64-49) διαφορά.

Με τη συνδρομή του Κώστα Κουφού και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +18, 77-59 με 5:34 για τη λήξη και τον Τζέιμς να φτάνει ήδη τους 22 πόντους με τα συνεχόμενα τρίποντά του.

Ο Τζέιμς συνέχισε καυτός, έβαλε άλλα τρία “κολλητά” τρίποντα φτάνοντας στα 5 στη Δ’ περίοδο κι η ΤΣΣΚΑ εκτόξευσε τη διαφορά στους 21, 86-65!

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 64-49, 88-70