Εάν υπάρχει μια ομάδα που ξεχωρίζει στην ιστορία των play offs της Euroleague, είναι δίχως αμφιβολία η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πρώτη -και – φέτος στην κανονική περίοδο. Κι όχι απλώς ξεχωρίζει, αλλά είναι ο απόλυτος τρόμος των play offs!

Και πως να μην είναι, αφού τα 15 τελευταία χρόνια μετράει 12 προκρίσεις σε 12 συμμετοχές, όλες με πλεονέκτημα έδρας κι η συνέχεια είναι άκρως εντυπωσιακή:

Τρεις φορές Πρωταθλήτρια Ευρώπης, άλλες τρεις φιναλίστ κι άλλες οκτώ (!) ημιφιναλίστ, έφτασε δηλαδή σε Final 4, αλλά ηττήθηκε σε ημιτελικό.

Στα play offs όμως, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είναι αχτύπητη: 12/12 προκρίσεις, όλες (!) με πλεονέκτημα, σε σύνολο 40 αγώνων, όπου έχει νικήσει στους 32! Καμία άλλη ομάδα της ιστορίας δεν αγγίζει τα επιτεύγματά της στη σύγχρονη Euroleague!

Και θα ‘χε πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε την άποψη της συμπολίτισσάς της Χίμκι, του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία είναι η ετινή της αντίπαλος.

Επί ημερών Ιτούδη, ο οποίος διαννύει την τέταρτη χρονιά του στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έχει 100 νίκες σε 124 αγώνες, ποσοστό που ξεπερνά το 80%!

Με τον Έλληνα προπονητή στον πάγκο, η ΤΣΣΚΑ έχει ακόμη καλύτερα αποτελέσματα στα play offs!: Τις τρεις τελευταίες χρονιές, πήρε ισάριθμες φορές την πρόκριση, δύο φορές με 3-0 νίκες και μια φορά με 3-1 νίκες. Επί Ιτούδη, δηλαδή το σκορ είναι 9-1!!!

Η μοναδική ομάδα που την νίκησε έστω μια φορά, ήταν ο Παναθηναϊκός την περίοδο 2014/15. Ήταν 20 Απριλίου του 2015, όταν ο Παναθηναϊκός νίκησε με 86-85 στον τρίτο αγώνα της σειράς των play offs, αλλά μετά ηττήθηκε στον δεύτερο αγώνα στο ΟΑΚΑ, 4ο της σειράς και πέρασαν οι Ρώσοι με 3-1.